Pro keramické misky, hrníčky či hodiny, ale také ručně tkané koberce, dekorace z přírodních materiálů nebo netradičním způsobem potištěné oblečení zamířily do Křenůvek jen za dopoledne desítky lidí. Sešli se především místní, ale i lidé ze širokého okolí. Například Honza Chytil dorazil z Vranovic-Kelčic.

„Přišel jsem pomoci kamarádům, kteří dělají keramiku. Starám se o oheň, o lidi,“ svěřil se při krájení klobásy z Výšovic, kterou si přítomní mohli opéct nad ohněm.

U Matesů na Hloučele byl zahájen prodej stromků a svítí už i vánoční smrk. 5.12. 2020
Lidé si užívají advent U Matesů. A pozor, novinka! Prodají vám stromeček i kapra

V chladném počasí nechyběla ani domácí slivovice a další pochutiny. Návštěvnost si muž ve vojenském oblečení pochvaloval.

„Lidi potřebují před Vánocemi vypadnout někam ven, užít si lidské zázemí a třeba i nakoupit, co neseženou v obchodech,“ poukázal Chytil na pohodovou, až téměř rodinnou atmosféru jarmarku.

Palíškovi přes facebookovou výzvu dali šanci vybraným prodejcům, kteří si tak alespoň ke konci roku mohli něco přivydělat. Většině celoročních trhů a jarmarků letos totiž zatnul tipec koronavirus. Příliš toho tedy neprodali ani manželé z Křenůvek, jejichž výrobky běžně vyhrávají různé ceny a jdou na odbyt celosvětově.

„Uspořádat podzimní jarmark se už nepodařilo kvůli nouzovému stavu, tak jsme to udělali dnes,“ řekl Zdeněk Palíšek.

Prostějovský vánoční jarmark. 4.12. 2020
Vánoční trhy v Prostějově už lákají k návštěvě. Letos bez klobás a punče

Z komorní akce by rád udělal tradici ve stejném duchu. „Ne že bych sem chtěl zvát pravidelně více a více lidí, ale spíš abychom místním ukázali i jiná řemesla,“ vysvětlil.

S keramickými produkty se chystá i na jarmark do Prostějova, kde bude mít svůj stánek až do 23. prosince. 

Řemeslná sobota v Křenůvkách. 8.8. 2020
Keramika, med, košíky i šaty. U Palíšků pořádali jarmark, zájem byl veliký