Krystalky ledu obalily i květy na nižších větvích ovocných stromů.

„Večer jsme měli strach, protože kolem deváté byly už jen tři stupně nad nulou. K ránu se však teploty držely kolem nuly, maximálně těsně pod ní. Mrazy byly naštěstí jen přízemní a to jabloně snáší celkem dobře. Následky úterní noci poznáme teprve během několika týdnů na propadu plodů, zatím to ale vypadá, že mráz vážnější škody nenapáchal,“ řekl Pavel Melka, správce dětkovických jabloňových sadů Hospodářského družstva v Určicích.

Přijít mrazy dřív, byla by to katastrofa

Mostkovický sadař František Koudelka je vděčný za to, že mráz přišel až nyní.

„Teď už je všechno odkvetlé, ale přijít mrazy před týdnem, byla by to katastrofa. V plném květu stačí, aby bylo třeba jen půl hodiny slabě pod nulou, a je po úrodě,“ prohlásil sadař. V pomrzlých květech, i když zůstanou na větvích, nedozraje pyl. Scházelo tedy velmi málo a mohla nastat podobná situace jako loni, kdy se na úrodě ovoce podepsaly dlouhotrvající deš­tě.

Boj s mrazem

Ovocnáři se dříve bránili mrazům všemožnými způsoby. Zapalovali například dýmající ohně a umělá vytvořená mlha alespoň částečně chránila stromy před chladným počasím.

„Kvetoucí stromy se také někdy kropí, protože květ obalený ledem má také jistou ochranu. Nic ale není stoprocentní, v tomto směru jsme prostě odkázáni na to, co udělá příroda,“ podotkl dětkovický sadař Pavel Melka. Podle něj byly ohroženy hlavně stromy v nižších polohách, kam stekl studený vzduch z kopců.

Trpěla i řepka

Náhlé ochlazení však neohrozilo jen ovocné stromy.

„Měli jsme tu dvou až třístupňový mráz. Ráno byla řepka na polích povadlá, tak uvidíme, jak se s tím vyrovná,“ komentoval situaci „na horách“ předseda Zemědělského obchodního družstva Ludmírov Jaromír Menšík.

Jak bude?

Meteorologické prognózy dávají naději, že už žádné mrazivé noci nepřijdou. Předpovídají postupné oteplování, přičemž koncem příštího týdne by se mohla vyšplhat rtuť teploměru až ke dvacítce. V noci by mělo být přijatelných osm stupňů nad nulou. (pam)