Plavaly se vzdálenosti sto, dvě stě padesát, pět set, sedm set padesát a tisíc metrů.

Voda měla sedm celých šest stupňů celsia a okolní vzduch pět stupňů.

„Je to hranice pro plavce, kteří plavou poprvé, nemají ještě vyplavanou žádnou třídu. Bohužel, i když jsou zde vynikající plavci, můžou plavat jen tu nejkratší vzdálenost, ta je 250 metrů. Třídu si může plavec vyplavat až pod čtyři stupně celsia vody,“ vysvětlil moderátor Martin Mucha.

Závod nese jméno po jednom z prostějovských sportovců, nejstarším zúčastněném muži.

„Plavu zhruba od roku 1980, takže už hodně dlouho. Chodíme trénovat každou středu odpoledne,“ sdělil Bob Pácl narozený v roce 1940.

Cenu si tento rok odnesla Blanka Vysloužilová, která je o rok starší než Bob Pácl.

„Plavu šedesát let. Tělo si zvykne, zatím je to dobré. Ještě dělám sjezdové lyžování a cyklistiku, od ledna mám najeto sedm a půl tisíce kilometrů,“ řekla Blanka Vyskočilová.

„Hlavní cena není sportovní trofej. Oceňuje člověka, který prokáže nejen sportovního ducha, ale i vytrvalost, oddanost sportu a příkladný životní styl,“ uvedla Marie Trnkalová z pořadatelského oddílu Dálkové a zimní plavání Haná Prostějov.

Závod každoročně pořádá DZP Haná Prostějov.

„Teď momentálně máme kolem padesáti členů. Členství není věkově omezené, nicméně zimní plavání je od patnácti let, ale máme i mladší, kteří se otužují a chystají se na soutěže,“ uvedla Dana Zbořilová předsedkyně oddílu, která v roce 2001 přeplavala kanál La Manche.

Studená voda láká i mladší ročníky.

„Mně se líbilo, jak tady plavali pod výpustí, a tak jsem se s tátou vsadila, že tam vlezu,“ řekla třináctiletá Kristýna, která plavala stometrovou vzdálenost, kterou si mohli vyzkoušet i neregistrovaní plavci.

Akce je součástí závodů Českého poháru v zimním plavání. Letos by mělo proběhnout dvacet šest soutěží, je však možné, že se kvůli počasí budou muset některé zrušit.

LUCIE MACHALOVÁ