Někteří obyvatelé venčící psy v parku sem kvůli obavám o ně přestali chodit.

„Už sem nechodím venčit ani běhat," sdělila Tereza Linhartová z Prostějova.

Tu od procházek se psem a sportování v Kolářových sadech odradily právě otrávené kachny.

„Slyšela jsem, že tam někdo otrávil pár kachen. To mi dost vadilo, bála jsem se, aby se to nestalo i mému psovi. Taky se mi nelíbilo, jak se rozhrabal náhon a voda z něj se rozlila všude kolem. Navíc zrovna příliš nevoněla," přidává další důvody obyvatelka Prostějova.

Byl to botulotoxin?

Veterináři mají ale podle náměstkyně prostějovského primátora Ivany Hemerkové nové informace.

„Po nálezu mrtvých ptáků jsme oblast prošli s veterinářem z Krajské veterinární správy, který řekl, že by mohlo jít o látku botulotoxin. Odtěžením bahna z náhonu, ve kterém látka mohla být, pravděpodobně došlo k uvolnění tohoto toxinu," řekla náměstkyně primátora a dodala, že otrav kachen obvykle s blížícím se podzimem a ubývající potravou roste.

Botulotoxin produkuje bakterie Clostridium botulinum, která se může nacházet v půdě, bahně či ve vodě. Toxin samotný patří mezi nejjedovatější přírodní jedy vůbec. Jed působí na nervovou soustavu a způsobuje křečovité stavy. Smrtelná dávka pro člověka je kolem jedné miliardtiny gramu.

Nic neobvyklého

Jak se nebezpečná látka do kachen může dostat, vysvětluje Aleš Zatloukal, ředitel Krajské veterinární správy.

„Takové případy se stávají, když se někde nachází větší množství bahna. Kachny, když nemají co jíst, do něj vlezou a snaží se vyzobávat červy a hmyz. Tyto otravy nejsou nic neobvyklého, už se to pomalu ani neeviduje. Pokud tedy nejde o nějaký masivnější úhyn," sdělil Aleš Zatloukal.

„Poslední dobou jsme ale na Prostějovsku nic většího hlášeného neměli," dodal.

Pejskům prý nic nehrozí

Mají se tedy pejskaři bát toho, že se jejich zvíře při venčení v parku otráví? Podle Aleše Zatloukala nebezpečí domácím mazlíčkům nehrozí.

„Jde o to, že kachny se v tom bahně vrtají, když shánějí potravu, a bahno, ze kterého ji loví, může být toxické. Pak dochází k úhynu a nejde tomu nijak zabránit. Ostatní zvířata ale do takových míst nejdou," ubezpečuje ředitel krajských veterinářů.

Autor: MICHAL SOBECKÝ