„Přírodě blízké druhy bakteriií jsme nechali v pátek aplikovat ve zdrži u Hněvotína," informoval David Čížek z Povodí Moravy s tím, že tento pátek bude zákrok nad jezem pokračovat.

Bakterie mají z vody odbourat nadměrné živiny.

„Účinnost aplikace se projeví v řádech týdnů," odhadl Čížek a zdůraznil, že bakterie nezůstanou jen ve zdrži, ale poputují spolu s proudem níže po toku. „Usídlí se v bahně a budou tam živiny zpracovávat," přiblížil.

Vypustí bakterie i do Bidelce?

Povodí Moravy dosud mikroorganismy pro čištění vody nepoužilo. „Abychom efektivitu metody mohli prokázat, testujeme funkci bakterií nejen na toku, ale i v našich laboratořích," konstatoval David Čížek. Pokud se metoda osvědčí, mohlo by ji Povodí Moravy nasadit i v boji proti živinám vtékajícím do Podhradského rybníka.

„Zabýváme se možností aplikovat bakterie v rybníku Bidelec v Plumlově, kde je velký přísun živin z domácností," prozradil Čížek. Voda z Bidelce přitéká do zrevitalizovaného Podhradského rybníka, který leží nad plumlovskou přehradou, jenž v současné době vypuštěná. I v ní probíhá projekt ozdravění.

Blata se uzdravuje

Blatu zamořila kejda, která do vody unikla před necelými dvěma týdny z prasklé nádrže zemědělského družstva v Seničce. Zkvašené výkaly hospodářských zvířat otrávily ryby na zhruba padesáti kilometrech toku. Rozezlení sportovní rybáři sbírali z hladiny i trofejní tlouště, líny či okouny.

Říčka se z otravy vzpamatovává rychle. Kejda sebrala vodním živočichům kyslík „jen" na pár dnů. „Ve zdržích jsou nyní tři miligramy kyslíku na litr vody, v toku pod nimi osm miligramů," informoval v pondělí dopoledne David Čížek z Povodí Moravy.

Vedoucí odboru životního prostředí olomoucké radnice Petr Loyka míní, že pro život některých druhů ryb je nyní v Blatě kyslíku dost. „Musíme si však uvědomit, že otrava postihla nejen ryby, ale i drobnou zvířenu dna. A právě ta slouží rybám za potravu," zdůraznil Loyka.

S použitím bakterií přitom souhlasí. „Tuto aktivitu Povodí Moravy hodnotím kladně. Dojde k urychlení rozkladu látek, což uspíší obnovu života v Blatě," nechal se slyšet Petr Loyka.

Ujistil, že metoda má zcela přírodní základ. „Není v tom žádná chemie," ubezpečil šéf odboru životního prostředí.

Rybáři chtějí říčku Blatu osadit příští rok na jaře tloušti. Tyto drobnější ryby mají prověřit možnosti života v potoce.