„Pak to přišlo samo někdy v osmnácti, když jsem si pořídil Škodu Favorit," prozradil Lukáš, jak to vše začalo.

Zatímco si Lukáš před šesti lety vystačil s jedním autem, dnes jich má sedm. Moderní vozy mu ale nic neříkají. Potěšením mu jsou auta, jejichž rok výroby sahá do 70. a 80. let minulého století, a postupně se stal jejich sběratelem, který ctí starý způsob cestování.

„Je to atraktivní projet se třeba starým trabantíkem. Člověk může vnímat všemi smysly otřesy a nerovnosti. Líbí se mi ta nedokonalost starých aut, a je to rozdíl v porovnání s dneškem," říká mladý sběratel, ve kterém taková jízda trabantem či stodvacítkou evokuje dětství. Lukáš Krpálek ale nezůstal jen u sběratelství, rozhodl se předat zážitek, atmosféru minulých let, dál.

„Když byl otec v učení, jeho mistr vlastnil elegantní Škodu 110R. Táta i jeho spolužáci se vždycky toužili tím autem projet, nikdy se to ale nepodařilo. Několikrát se o tom zmínil a zavzpomínal si. V té době už jsem se pohyboval mezi lidmi, kteří by takovou projížďku zajistili. Napadlo mě, že jej potěším. K padesátinám jsem mu zapůjčil tohle vysněné auto na jeden den a on byl neskutečně nadšený. Jeho rozzářené oči byly k nezaplacení," popisuje Lukáš, jak došel k nápadu předávat zážitky.

Radost, kterou dopřál tátovi, se rozhodl předávat i dalším lidem. Sehnat starého trabanta jen tak k projížďce na jeden den, není ale podle Lukáše vůbec jednoduché. Jednoho dne se tak on sám, mladý sběratel, vrhnul do vlastního projektu Cestuj klasikou. Dnes vám jako jeden z mála půjčí třeba trabanta ze 72´, „žlutou Boženku" aneb Škodu 120L či ladu z roku 1975, a vy si budete moci zavzpomínat na dederonskou dovolenou.

Ke znovu ochutnání doby 70. let vám mimochodem dopomohou i dobové relikvie jako kempingová souprava či mlýnek na kávu a v budoucnu možná i dobový karavan. Na svých retro výletech ale budete moci udivit kemp až v příštím roce, auta již do jara nevyjedou, věnovat tenhle neobyčejný zážitek ale můžete kdykoliv.

Lukáš Krpálek má pro zájemce připraveny poukazy, které můžete svým blízkým nadělit pod stromeček, k narozeninám nebo jen tak pro radost. Do budoucna by si Lukáš přál prostory, kde by všechny své staré skvosty umístil, případně i vystavil veřejnosti na odiv. Zda se mu to podaří, je ve hvězdách. Pokud se ale chcete vrátit do časů 70. a 80. let a omrknout, jak se formuje jedna nenápadná myšlenka předávat zážitky, stačí si na internetu zadat www.cestuj-klasikou.cz.