Nedostali se totiž na rozhlednu, navíc neobjevily známky oprav. Ty totiž stále ještě nezačaly.

Představitelé mikroregionu Kosířsko však uklidňují: letos opravy stihneme.

"Stále platí, že tento rok už bude rozhledna otevřená. Nevím o ničem, co by tomu mělo bránit," uvedl místopředseda mikroregionu a zároveň starosta Olšan u Prostějova Milan Elfmark.

Ten byl u jednání o rekonstrukci s projektantem i zhotovitelem rozhledny, která otevřela před více než třemi lety.

"Datum otevření zatím neznáme," uvedl pak Elfmark pro Deník.

Start sezony bez občerstvení

V minulosti představitelé mikroregionu uváděli, že dělníci stihnou začátek turistické sezóny. Její úvod je v nedalekých Čechách pod Kosířem naplánovaný na poslední březnový den.

Nyní se tak zdá otevření rozhledny na tohle datum nereálné.

Jak pak připouští předsedkyně Kosířska Hana Rozsypalová, vše ohledně rekonstrukčních prací ještě vyřešené není.

"Pracovat se začne, jakmile to počasí dovolí. Datum zatím není známé. Ani občerstvení zatím otevřené nebude - není totiž zatím zcela jasné, jak budou práce probíhat," vyjádřila se Hana Rozsypalová..

Mikroregion po dobu uzavření rozhledny musel krotit vášně turistů. Někteří podle Hany Rozsypalové i volali s otázkami k otevřenosti rozhledny a ne vždy byli příjemně naladění.

"Ani nevíte, jak se těšíme na znovuotevření," poznamenala.

Info o zavřené rozhledně? Hledejte na internetu

Podobné pocity pak zaznamenal i Zdeněk Balcařík ze smržického Klubu českých turistů.

"Spravujeme vrcholovou knihu na Kosíři. Lidé hodně nadávají, že přišli na Kosíř a našli rozhlednu zavřenou. Navíc ty, kteří přijeli zdaleka, na to třeba neupozornila jediná cedulka směrující lidi k vrcholu Kosíře," poznamenal.

Milan Elfmark ale kontruje, že na internetu jsou k uzavření snadno dohledatelné informace.

Svého času vyvolalo uzavření rozhledny hodně emocí. Došlo k němu loni v únoru, kdy mikroregion spravující rozhlednu dal na posudek jejího stavu a nechal ji uzavřít.

Později se objevovaly spekulace, že by v budoucnu byl kvůli bezpečnosti omezen počet lidí, kteří by v danou chvíli byli na rozhledně. Zatím však není jasné, zda mikroregion k takovému kroku sáhne.