„Úpravy věže, které umožní její prohlídky, začnou ve druhé polovině ledna a potrvají do konce července,“ informoval prostějovský místostarosta Zdeněk Fišer (ČSSD). Přiblížil, že stavbaři ve věži nejenže vybudují nové schodiště, ale také posílí stropy.

„Ty jsou v současné době tvořeny pouze štíhlou železobetonovou konstrukcí,“ přiblížil.

Vzácné exponáty, dokonce i orloj

Z prostor věže zmizí elektrokomunikační technika.

„Uvolněná místnost bude hostit výstavní expozici s tematikou Prostějova a prostějovské radnice, přičemž zde bude vystaveny i exponáty z regionu, jedním z nich má být například orloj,“ sdělil místostarosta Fi­šer.

Akce přijde na zhruba šest milionů korun, zaplatí ji z osmdesáti procent Evropská unie v rámci Regionálního operačního program Střední Morava, radnice vydá z obecní pokladny zbylých dvacet. „Rekonstrukci věže provede prostějovská firma INGREMO, která zvítězila ve výběrovém řízení,“ poznamenal Zdeněk Fišer.

Výtah nebude

INDREMO je dceřinou společností další prostějovské firmy TOMMI-REMONT, která je Prostějovanům známa například jako zhotovitel cyklotrasy mezi Prostějovem a Kostelcem na Hané.

Do věže nepovede výtah, lidé s pohybovými obtížemi si tak pohled na Prostějov ze špičky radnice nevychutnají.

„Nejenže by se zbudováním zdviže zkazil architektonický ráz místa, ale hrozilo by i narušení statiky celé věže,“ vysvětlill již dříve Antonín Zajíček, vedoucí prostějovského odboru rozvoje a investic.

Krásná vyhlídka

Brněnští architekti ze studia KNESL+KYNČL v projektu využití věže popsali: „Nejcennějším artiklem radniční věže je bezesporu úžasný výhled na Prostějov a široké okolí, který nemá ve městě obdoby a který je v současnosti jak obyvatelům, tak návštěvníkům města utajen.

Hlavní funkcí věže by se měla stát vyhlídka. Využít by se měly vnitřní prostory, a to pro účely umístění několika stálých expozic. Každá výšková úroveň věže nabízí měnící se výhled na město a zároveň přináší pokaždé jiné informace.