Projednávání se tak protáhlo, především právě opozice měla řadu dotazů a připomínek. Nebyla však sama.

„Proč je rozpočet schodkový? Město se přeci dlouhodobě chlubí dobrým hospodařením. Celková částka navrhovaná na investice, dvě stě milionů korun, je pak podle mě nedostatečná," vyjádřil se hned na začátku zasedání František Plenař, který dostal prostor coby obyvatel Prostějova.

Dočkal se i oponenta, stal se jím předseda finančního výboru a radní Bedřich Grulich. Ten rozpočet označil za výrazně "proinvestiční.

Stejný názor pak vyjádřila i primátorka Alena Rašková.

„Na město této velikosti je dvě stě milionů do investic nemalá částka," uvedla.

Už dříve magistrát potvrdil, že hodlá vykoupit a rekonstruovat koupaliště ve Vrahovicích, počítá se i s komunálními domy či nový plaveckým areálem u Koupelek.

V plánu jsou i další akce, včetně revitalizace přinejmenším dvou sídlišť – Šárky a Tylovy ulice.

Chybí příjem z prodeje sportovců

Dotazy ze strany opozice se však kupily. František Filouš se například zeptal na to, zda existují nějací smluvní partneři pro zajištění lázeňských pobytů zaměstnancům města, Jan Navrátil se pak také přidal s řadou připomínek.

„Chybí položka spekulativní výkupy pozemků. Pokud pak vím, existují i tabulky na prodej hráčů ve sportu. Příjem z tohoto prodeje však není," uvedl zastupitel.

Nejaktivnější však byl tradičně Aleš Matyášek. Primátorkou tak byl upozorněný, že překročil čas určený k vyjádření.

„Pokud není možné rozpočet projednávat, tak děkuji," řekl na to zastupitel.

Podchod v Kostelecké nebude

Prim pak celkově hrály investice do dopravy.

Dotaz padl jak na podchod pod železnicí v Kostelecké ulici, s nímž se však nepočítá, tak na most ve Vrahovicích, budoucnost rondelů na Poděbradově náměstí a také k situaci v rozkopané Veleslavínské u­lici.

„Akce bude spojená s opravou Brněnské ulice. V příštím roce se na ni určitě nedostane," uvedl k tomuto tématu Zdeněk Fišer.

Za Veleslavínskou se pak omluvila primátorka.

„Co se v tomhle případě podařilo, to nemá obdoby. Je mi to nesmírně líto," vyjádřila se Alena Rašková ke stavbě, na níž firma propásla už několik uzávěrek a nyní už jí běží penále.

Dvacet pro, sedm proti

Dopředu, před hlasováním, však jen málokterý zastupitel prozradil, jak bude hlasovat. A tedy zda má rozpočet šanci projít nebo hrozí Prostějovu provizorium.

Pouze František Švec prohlásil, že nesouhlasí mimo jiné se schodkem rozpočtu sto milionů korun.

Většinu si však návrh rozpočtu z dílny rady přesto získal. Hlasovalo pro něj dvacet zastupitelů, sedm bylo proti.