Výstavu věnovanou vzpomínce konce druhé světové války doplněnou bohatým program si na sobotní odpoledne připravili ve Vrchoslavicích.

„Expozice bude věnovaná odboji a s ním spojenými významnými občany obce, životu za protektorátu, školství, běžnému rodinnému a společenskému životu a přechodu fronty přes obec," uvedla zastupitelka obce Eva Bašková.

Výstavu doplní práce dětí ze základní školy, které ztvárňovaly svého hrdinu, čtení z obecní kroniky i ze vzpomínek pamětníků.

„Součástí bude i beseda s Věrou Rusnokovou z Kulířova, která jako pětiletá zažila s rodiči přechod fronty a osvobození ve Vrchoslavicích. Pochází z obce, kterou Němci za druhé světové války vysídlili," řekla Eva Bašková s tím, že na akci nebudou chybět ani další pamětníci z Vrchoslavic.

Výstava odstartuje v šestnáct hodin a čtvrt hodiny poté začne beseda s pamětníky, která potrvá do devatenácti hodin. O hodinu později vyjde lampiónový průvod, o půl deváté obec rozzáří ohňostroj a v devět hodin večer budou moct lidé zhlédnout film Musíme si pomáhat. Akce se koná na místní faře, kde bude výstava k vidění do 10. května.

Výstava v Oku i slavnostní salva

Jak vypadaly Němčice nad Hanou a jejich okolí za druhé světové války mohou zjistit lidé, kteří zavítají do kina Oko na výstavu.

„Vernisáž se bude konat v neděli o půl šesté ve foyer kina, výstava bude k vidění do 22. května," pozvala do Němčic kulturní referentka Jana Oulehlová.

Kolona vítězství projede v neděli některými obcemi v regionu. Klub vojenské historie Dukla zastaví ve čtrnáct hodin v Biskupcích, o hodinu později v Ivani. V pět hodin odpoledne se zastaví v Němčicích nad Hanou a o hodinu později v Tištíně.

„Účastníci akce obdrží mimořádný obecní Zpravodaj vzpomínek kronikáře obce na rok 1945, zazní slavnostní salva, lidé se budou moct vyfotit s vojíny a prohlédnout si zbraně," láká na akci Tištín.