Historická budova místního nádraží na konci Rejskovy ulice nedaleko centra města chátrá dlouhé roky. Prakticky přestala sloužit svému účelu. Před několika lety byl ukončen provoz nádražní restaurace, následovalo uzavření výdejny jízdenek a poslední ranou bylo zrušení pobočky České pošty.

Pomalu se rozpadající budova poskytuje už jen nájemní bydlení v několika bytech a v kanceláři tráví svoje služby výpravčí. Zbývající prostory jsou vydány napospas neúprosnému zubu času.

Prostějov má o budovu zájem

"Jednání mezi městem a Správou železnic ve věci budovy místního nádraží pokračují," potvrdil Deníku náměstek primátora Jiří Rozehnal.

MÍSTNÍ NÁDRAŽÍ PROSTĚJOV

- vzniklo v roce 1889, patřilo Moravské západní dráze
- byla zde umístěna výtopna a vodárna
- vedly odtud vlečky do Starorežné, sladovny a bývalé vojenské opravny
- v roce 2018 uvažovala Správa železnic o demolici hlavní budovy
- v roce 2020 došlo k demolici lokomotivního depa, točny, vodárny a kancelářských budov

Majitel, Správa železnic, připravuje rekonstrukci nádraží. "Ta bude mimo jiné spočívat v přemístění technologií potřebných pro provoz nádraží do nových prostor, které mají být vybudovány v sousedství stávající budovy. Jedná se o pozemky města, které jsme připraveni nabídnout Správě železnic, tato jednání probíhají," dodal Rozehnal.

Radnice chce starou budovu místního nádraží po vystěhování technologií získat.

Brownfield po bývalé točně nedaleko se stane obytnou a odpočinkovou zónou. "Co se týče pozemků na sever od kolejiště, máme zpracovanou návrhovou studii," zmínil radní Rozehnal.

V plánu je zde dětské hřiště, bytové domy nebo záchytné parkoviště

"Areál je rozdělen na čtyři funkční části s různým charakterem. Všechny jsou provázány jednosměrnými cestami, cyklostezkami a stezkami pro pěší. Součástí řešení jsou aleje a zeleň," uzavírá Rozehnal s tím, že pozemky jsou nejen ve vlastnictví města, ale také soukromých osob.

Vizualizace plochy Za místním nádražím nabízí několik variant využití.Vizualizace plochy Za místním nádražím nabízí několik variant využití.Zdroj: Magistrát města Prostějova

Problémovým lokalitám v Prostějově se budeme věnovat i nadále a rádi je rozšíříme i o vaše tipy. Pokud máte námět na další ostudná či zanedbaná místa, zašlete svůj tip na e-mail: zdenek.vyslouzil@denik.cz

Anketa k tématu:


Nahrává se anketa ...