Do obce proslulé lázněmi a léčivými prameny se jich sjelo na sto padesát. Lidová veselice se sice nekonala, zato zemědělci i se svým ministrem Petrem Gandalovičem navštívili farmy rolníků v Biskupcích a Čelčicích.

„Na Prostějovsku vyšly žně dobře. V některých českých regionech to však byly pokud jde o výnosy nejhorší žně za posledních 15 let,“ uvedl místopředseda ASZ Jan Kadlec.

Výkupní cena obilí je oproti loňskému roku jednou tak vysoká. V okolních státech se urodilo podstatně méně a hodně obilí se z republiky vyváží. Navíc se pro něj našlo využití i mimo potravinářství.

„Vyšší cena bude mít ale negativní dopad na živočišnou výrobu. Krmné směsi budou dražší,“ poznamenal Kadlec. Zatímco zemědělci rokovali o podmínkách hospodaření a neúměrně rostoucích cenách vstupů, lidé si mohli zatančit. Pro nejmenší byl dostatečnou atrakcí stále funkční traktor vyrobený na počátku 50. let.

„Doma mám taky traktory. A jeden šlapací. S tím jezdím po dvoře,“ prohlásil hrdě ani ne tříletý Tomáš Darebníček, který neodolal a nechal se vysadit za volant mohutného stroje.