„Když se chce člověk postavit na vlastní nohy a bydlet ve svém, tak ho to nestojí zrovna málo peněz. Pokud chce člověk bydlet ve vlastním, bez hypotéky to nejde, a pokud chce do podnájmu, potřebuje peníze na zaplacení kauce. Pak to dopadá tak, že rodiny bydlí pohromadě v jednom bytě, kde o sebe zakopávají a nemají žádné soukromí. A tím pádem vznikají zbytečné hádky," míní Monika Smékalová z Prostějova.

Zájem osamělých rodičů o poskytnutí útočiště potvrzuje i ředitel Azylového centra Jan Kalla.

„Rodiče s dětmi k nám většinou žene neutěšená nebo nevyhovující bytová situace. V malém bytě bydlí více rodin pohromadě a zjistí, že se takhle nedá dlouhodobě existovat," potvrdil s tím, že drtivou většinu klientů tvoří matky s dětmi. „Jednou vyhledal naši pomoc i otec s dítětem. Matky ho přijaly bez problémů," dodal Jan Kalla.

Startovací byty?

Osamělým rodičům s dětmi by mohly pomoct startovací byty, které však v Prostějově chybí. Sociální bydlení je pak z velké části určené především rodinám.

„Startovací byty ve městě docela nedávno byly, a to na Plumlovské ulici. Ale rozhodli jsme se je zrušit. Neplnily svůj účel a nebyly ani zcela obsazené," nechala se slyšet náměstkyně primátora Alena Rašková a dodala, že se aktuálně neuvažuje o tom, že by se nějaké v budoucnu postavily.

Přípravka na normální život

Od roku 2011 funguje v Prostějově na Pražské ulici poblíž hlavního nádraží Azylový dům pro osamělé rodiče s dětmi, který nabízí zázemí pro deset rodičů. Nejčastěji v něm hledají pomoc mladé maminky kolem třiceti let.

„Město nám poskytlo do bezplatné výpůjčky dobrý objekt. Jsou v něm malé byty, takže maminky žijí s dětmi samotné v jednom bytě. Je to už více jako domov, taková přípravka na normální život a osamostatnění se. Je to jiné, než když má maminka v bytě jen jeden pokoj a musí se dělit o kuchyňku a sociální zázemí. To potom zakládá na spoustu problémů a šarvátek," vysvětlil ředitel Azylového centra s tím, že se zde podařilo umístit i maminku s dětmi, které hrozilo odebrání dětí.

Podle Jana Kally se daří klienty v azylovém domě obměňovat.

„Doba, po kterou u nás mohou matky s dětmi být, není daná, ale obecně je to jeden rok. Pokud to trvá déle, tak už není pomoc účelná. Pravdou však je, že některé maminky s dětmi nechtějí svou situaci řešit. Určité skupině lidí vyhovuje, že se o ně někdo postará, zvlášť když přišli z horších podmínek a azylový dům je pro ně lepší variantou," řekl ředitel Azylového centra.