ČTĚTE TAKÉ: Prostějovští Orli rozprášili Kolín. O setrvání v lize při tom ještě nevěděli

Obhájce loňského druhého místa má sice značně okleštěný kádr, ale přesto se probojoval do skupiny A1.

Tým okolo Kamila Švrdlíka a Dušana Panduly dostane možnost zakončit ročník se ctí.

„Měli jsme uplynulý týden velmi hektický a do poslední chvíle jsme nevěděli jestli, budeme pokračovat nebo bude zápas s Kolínem tím posledním. Já nyní již mohu říct, že mě velmi mrzí, že se nám kvůli tomu nepodařilo podržet Mateje Ventu, který v sobotu podal excelentní výkon v dresu Jindřichova Hradce. Ve středu, kdy odcházel, jsme opravdu nevěděli, jaký bude následující vývoj. Nakonec jsme se dohodli na tom, že sezonu dokončíme s tím, že k 31. lednu skončí spolupráce BK Prostějov občanského sdružení a majitele licence s marketingovou firmou Prostějovský basketbal s.r.o. a od 1. února až do konce sezony pojede vše v dikci BK Prostějov," sdělil zásadní změny spojené se setrváním Prostějova v Mattoni NBL jeho generální manažer Petr Fridrich.

Basketbalový klub měl již od začátku sezony problém s plněním svých finančních závazku, a to včetně platů hráčů.

Generální manažer Orlů Petr Fridrich předává Pavlu Slezákovi svatební dar od klubu

Manažer Orlů Pavel Fridrich (vpravo). Foto: DENÍK/Martin Dostál

Snad pomůžou město i kraj

Ti přesto předváděli kvalitní hru, která posunula Orly mezi čtyři nejlepší mužstva soutěže.

„Podařilo se nám na poslední chvíli zajistit ty nejnutnější prostředky, proto abychom sezonu dohráli. Bude to skýtat určitá úskalí ve vztahu k stávající sestavě, zdali hráči budou slyšet na naše nabídky, nebo budou chtít jít jinam. Nemáme žádné páky, jak je udržet v našem týmu. O tom budeme jednat v nejbližších hodinách a minutách. Byl bych velmi rád, kdyby sestava včetně trenérů zůstala, protože je to tým, který by si nezasloužil skončit," přál si Fridrich, k ekonomické stránce také dodal:

„Věřím, že i všechny strany, které se mohou podílet na podpoře prostějovského basketbalu, ať už je to město nebo kraj nám nastaví svou vlídnou tvář. Pomohou nám, ne nás zachránit, ale pomoci nám, abychom opravdu důstojně tento ročník Mattoni NBL odehráli. Máme k tomu nakročeno velmi dobře."

Kdo poskytl potřebné finance klubu k přežití, zůstává stále záhadou.

„Nechci v této fázi nic konkretizovat. Jedná se o záležitost, která má platnost od 1. února a pro mne je důležité, že ty prostředky jsou reálně dosažitelné," vysvětloval generální manažer Orlů.

Cíle? Žádné teď nejsou

Do následujících bojů nemá Prostějov jisté ani složení svého kádru. Hráči dostávali v průběhu krize nabídky od ostatních celků.

Austin Dufault a Matej Venta je využili a odešli od Orlů. Zbytek týmu se rozhodne až nyní.

„Myslím si, že díky dané situaci a je to logické, byli všichni hráči nějakým způsobem osloveni. I mne kontaktovala řada manažerů i trenérů. Snažil jsem se do poslední chvíle udržet tým do utkání s Kolínem. Bohužel se to nepodařilo u Mateje, což mne mrzí," posteskl si Fridrich a nastínil momentální situaci klubu:

„Máme určité finance, se kterými musíme vyjít. S těmito penězi počítáme pro nynější tým. Pokud někdo odejde, tak se uvolní určité prostředky a je otázka jak s nimi naložíme. Chceme ve skupině A1 hrát důstojnou roli. Nechci říkat žádné cíle, protože v tuto chvíli ani žádné nejsou. Chceme hrát co nejlépe."

Vyrovnají hráčům dlužné platy

Prostějovští Orli se mohou těšit i na vyrovnání nedoplatků svých platů.

„Do konce sezony dostanou hráči vše, co jim BK Prostějov dluží," zaručil se Fridrich. Další bitvy v rámci Mattoni NBL budou velmi těžké.

Cholevův tým má k dispozici pouze sedm ostřílených basketbalistů, zbytek kádru je doplněn juniory.

Nadějí na zlepšení stavu týmu je uzdravení Jaromíra Bohačíka.

„Je potřeba, aby se Bohačík dal co nejdřív dohromady. V osmi lidech této kvality by byl náš výkon o něčem úplně jiném. I tak, to co dnes předvedli naši hráči prakticky v sedmi, bylo úžasné. Povedlo se nám dostat se do A1, což je pro nás strašná devíza a úleva. Musíme být realisté a být rádi, že to v této fázi dohrajeme," podotkl generální manažer basketbalistů.

Tým se to dozvěděl až po zápase

Zpráva o zachování klubu v nejvyšší soutěži se k jeho hráčům dostala až po zápasu s Kolínem.

Basketbalisté i přes nejistou budoucnost odehráli rekordní zápas, ve kterém nasázeli soupeři sto dvacet tři bodů.

„Já jsem to věděl od včerejšího večera. Měli jsme dilema zda nechat hráče soustředit se na utkání nebo jít před zápasem do kabiny a říct jim to. Nakonec jsme se rozhodli pro variantu, oznámit to po utkání. Chtěli jsme je nechat plně se koncentrovat na zápas a myslím si, že jsme udělali dobře. Neměli jsme prostor, kdy to hráčům sdělit," uzavřel Petr Fridrich.