V současné době jsou mezi poskytovateli připojení hitem optické kabely. Ty totiž umožňují mnohem rychlejší přenos velkých objemů dat než rozšířené spojení pomocí mikrovln.

„Zajišťují také vyšší stabilitu sítě a možnost dalších služeb, jako je televize či videopůjčovna. Rychlost už je na optických kabelech dostatečná a pro zákazníky je rozhodující právě stabilita a doplňkové služby,“ uvedl Martin Grygar ze společnosti Infos Art. Ta již má vybudované sítě na jihu Prostějova.

„Teď se dokončuje poslední etapa na Šárce,“ sdělil Grygar.

Optické kabely ruku v ruce s budování inženýrských sítí

Optické kabely pokládají firmy také v jednotlivých obcích okresu.

„Snažíme se pokládat kabely všude tam, kde se kopou nějaké sítě. Samozřejmě to závisí také na domluvě a finančních možnostech,“ řekl jeden z poskytovatelů internetu Zbyňek Burget z Nezamyslic. Jeho firma tak už položila optické kabely v části Mořic, Nezamyslic a plánuje optické připojení v Němčicích nad Hanou.

„V Mořicích bychom chtěli oživit síť do konce tohoto roku, v Nezamyslicích na začátku příštího,“ uvedl Burget.

Kvalitnějšího připojení se dočkají také v Dětkovicích.

„Přes katastr obce vede páteřní kabel na trase Ostrava – Brno. Odbočku do Dětkovic bychom chtěli mít hotovou do konce října, nejpozději však do konce roku. Internet přes optický kabel bychom chtěli zavést i do okolních obcí,“ řekl vedoucí obchodního oddělení firmy LAN servis Michal Dvořák.

Z budování optických sítí mají radost i meteorologové. Mikrovlnné internetové vysílače jim totiž ruší provoz meteorologických radarů, z nich jeden je na Skalkách u Protivanova. „Toto rušení zkresluje data a ztěžuje tak vytvoření kvalitní předpovědi,“ upozornil radarový technik Štěpán Kyjovský.

Připojení přes telefon

V Prostějově však poskytovatelé nesází jen na kabely. Společnost Telefónica zde má v plánu posílit také připojení přes mobilní telefony.

„Rychlý mobilní internet by měl být v Prostějově do konce října,“ slíbil Petr Matějovský, ze společnosti Telefónica O2.