A i když s tím firma, která v místě hodlala postavit Galerii Prostějov nesouhlasí, nadále město považuje smlouvy umožňující obchodní galerii postavit za neplatné.

"Nadále trváme na tom, že smlouvy jsou platné a závazné pro obě strany," vyjádřilo se ústy mluvčího Juraje Aláče vedení společnosti.

Prostějovští politici se však potýkají ještě s jedním velkým dilematem. Tím je Společenský dům, budova, která měla projektu Manthellanu ustoupit.

Budoucnost Kaska?

Do budovy se příliš neinvestuje, částečně proto, že Společenský dům neměl jistou budoucnost. Nyní je ale vše jinak - radní i zastupitelé označili smlouvy za neplatné, což dává tušit, že by plány na rekonstrukci kulturního stánku mohly začít vznikat.

Realita je zatím ale trochu jiná.

"Zatím věc není dořešená soudem. Zatím nerozhodl, do té doby tak rekonstrukci nebudeme řešit," uvedla primátorka města Alena Rašková.

Stav Společenského domu tak nadále bude záležet na rozhodnutí soudu v kauze. Nejvyšší soud ČR ji minulý měsíc vrátil zpět s tím, že by se měly nižší instance zabývat konečně jádrem věci. O platnosti smluv nerozhodl.

Společenský dům, jeho budoucnost a existence sálu pro pořádání kulturních akcí byla a je pro veřejnost tématem.

V minulosti se zasazovali lidé anketou o zachování stavby, později pak horovali hlavně pro to, aby město nepřišlo bez náhrady právě o sál. Ten nakonec po jednáních společnosti Manhellan s městem radní přislíbili.

Manthellan: Se sálem počítáme

Firma nyní potvrdila, že přes nynější spory s vedením města stále se začleněním takových prostor do Galerie Prostějov počítá.

"V průběhu let jsme opakovaně zástupce města, včetně paní primátorky Raškové, písemně vyzývali, aby se k projektu vyjádřili a případně umístění kulturního centra znovu zvážili. Dosud však bez úspěchu. Naše strana však s umístěním kulturního centra nadále počítá," uvedl pro Deník Juraj Aláč.

Nová parkovací místa

Jednu příjemnou zprávu pro Prostějovany však město coby jedna ze stran sporu má: lidem přibudou natrvalo parkovací místa.

"Ve Wolkerově ulici budou nadále desítky parkovacích míst," sdělila primátorka Prostějova.

Místa vznikla v bezprostřední blízkosti donedávna uzavřeného parkoviště v Komenského ulici. To se během blokády snažili otevřít někteří místní obyvatelé.

Jedním z nich byl i Jan Navrátil, zastupitel a zároveň aktivista, který se o kauzu Manthellan zajímá už deset let.

"Rozhodnutí radních ohledně parkoviště vítám. Odstavných ploch je ve městě nedostatek," poznamenal na adresu parkování v centru Prostějova.