Lidé z obcí, jichž se opravy dotkly, tak pomalu bilancují.

"Tento týden by mělo být hotovo. Jsem ráda za lidi, vzali dopravní omezení v pohodě," říká třeba starostka Vranovic-Kelčic Irena Blažková k opravě silnice vedoucí do Vincencova. Nepřímo také narazila na fakt, že omezení trápila lidi i loni - tehdy procházel rekonstrukcí průtah obcí.

Oprava mostu v Dobromilicích

V podobné fázi pak je oprava mostu v Dobromilicích. Historická stavba ze 16. století prochází rekonstrukcí už zhruba rok.

"Práce se prodloužily především z toho důvodu, že se jedná o památkově chráněný most, kde jsme museli dodržet speciální podmínky a připomínky památkového ústavu," uvedla mluvčí Krajského úřadu v Olomouci Eva Knajblová. Most měl být původně otevřený už loni na podzim.

"Do konce května bude zprůjezdněný a dokončovací práce už se budou provádět za provozu," uvedla.

Další omezení? U Konice i ve Stařechovicích

Dopravní omezení pak čeká řidiče mířící do Konice. Tento týden začala úprava odtokového žlabu na silnici mezi Konicí a Vyšehradem. Tedy na nejvytíženější trase směřující do města.

Nicméně práce zde patří spíše k těm drobnějším. Na rozdíl od těch, které probíhají ve Stařechovicích. Z loňska se totiž na letošek přesunulo budování kanalizace. A s tím spojená oprava povrchu silnice. Služínem tak sice ještě řidiči projedou, Stařechovice jsou však uzavřené.

"S dáváním silnice do pořádku začínáme ve Služíně, pak budeme pokračovat na Stařechovice, kde se ještě kope. Zdrželo nás počasí, navíc i další problémy spojené s výkopovými pracemi," uvedla starostka Stařechovic Pavlína Menšíková.

Práce měly být hotové už před turistickou sezónou. Ukončit se je však nepodařilo.

"Vypadá to zatím na dokončování v červenci," uvedla starostka.

Problém i pro turisty?

Problém nynější stav vozovky, která místy nemá asfaltový povrch a jsou v ní díry a výmoly, však nepředstavuje jen pro obyvatele obcí okolo Kosíře, ale také pro turisty. Do Čech pod Kosířem jich každoročně míří tisíce.

"Je to nepříjemnost, ale už jsme zažili horší věci. Třeba dvě souběžné uzavírky," poznamenal kastelán tamního zámku Martin Váňa.

Množství opravených silnic si někteří ze starostů pochvalují.

"Je vidět, že kraj má peníze na silnice druhých a třetích tříd," ocenila Irena Blažková.

Nicméně na některé další silnice se zatím zapomíná. Příkladem může být spojnice Kelčic a Vřesovic, Prostějova a Vrbátek či Určic a Výšovic. Zde se řidiči setkají s důvodem, proč se české silnice místy stávají terčem vtipů. Najdou zde vše: díry, drolící se krajnice i řadu odstínů šedi prozrazujících, kde se kdy látala vozovka.