Ten už na konci minulého týdne zveřejnil, s jakými cenami pronájmu prodejního stánku mohou lidé počítat.

Například za stánky do tří metrů délky by měli prodejci zaplatit denně tři sta korun, řemeslníci ze Sdružení lidových řemeslníků a výrobců pak polovinu.

„Náměstí T. G. Masaryka bude rozděleno na čtyřmetrové očíslované úseky, ve kterých budou moci prodejci umístit svůj tří metrový stánek včetně uskladnění zboží. V případě větších stánků bude prodejcům výjimečně povoleno ještě druhé třímetrové prodejní místo," vysvětlila primátorka Alena Rašková s tím, že prodejce občerstvení čeká také vratná kauce.

Tou se naopak nemusí zabývat třeba Tomáš Hrubý. Ten totiž společně se ženou nechystá obsadit stánek s občerstvením ale s náušnicemi a drahými kameny.

„Měli bychom na hodech být, vypsali jsme si žádanku o prodejní místo. Na hody jedeme poprvé coby prodejci a bude to pro nás největší akce. Letos zkoušíme po Slatinicích nová místa, třeba Drahanovice či Plumlov," prozradil.

Návštěvníci hodů se už tradičně budou moct kromě bohaté nabídky stánků s občerstvením těšit také na řadu ručních výrobků. Mezi ně pravidelně patří šperky, výrobky z kůže, kovů či slámy. Právě poslední jmenovanou surovinou a prácí s ní je pověstná například Miroslava Zatloukalová z Brodku u Konice.

„Na hodech už jsem byla a účastním se jich pravidelně. Na ty letošní jsem už poslala přihlášku," prozradila žena, která už získala titul Nositelka tradic lidových řemesel.

Klas bude

Jiní známí výrobci z regionu ale naopak k nalezení na hodech nebudou.

„Prodejní stánek mít na hodech nebudeme. V minulosti jsme se podobných akcí také neúčastnili," sdělila Jarmila Podhorná, jejíž bylinné výrobky se dostaly do prodejen po celé Moravě.

Stejně tak nemohou lidé očekávat ani výtvory klientů prostějovské školy Jistota. „Určitě se nezúčastníme," uvedla její ředitelka Marie Turková.

Část programu prostějovských hodů, které se budou konat desátého a jedenáctého září, se příliš nemění.

Jednou z nich je také vystoupení folklórního souboru. Už tradičně se tak na pódiu objevuje kralický soubor Klas, který se i letos dostane do centra dění.

„Určitě budeme vystupovat, vybereme z programu, který máme. Ještě ale není jasné, co to přesně bude. Máme totiž novou muziku a byť má své zkušenosti, tak až koncem prázdnin zjistíme, co dokáže zahrát," sdělila choreografka souboru Vladimíra Šolcová.

Zmatečná informace

Loni se návštěvníci hodů procházeli jak po náměstí, tak staveništěm. Pracovalo se totiž na části náměstí.

Letos to zatím vypadalo podobně. Radniční věž totiž stále obepíná lešení a některá média přišla se zprávou, že původní slib opravy radnice do začátku hodů se nevyplní.

Tuto informaci však vedení prostějovského magistrátu dementovalo.

„Do hodů by měla být oprava radnice hotová. Informace o tom, že budou práce protažené o další měsíce byla zmatečná. Původní termín už totiž prodloužený je, a to právě do začátku hodových slavností," vyjádřil se k obavám z lešení hyzdícího hodové veselí náměstek primátorky Zdeněk Fišer.