„Dělá se projektová dokumentace. Chceme rekonstrukcí sokolovny pomoct kultuře ve městě. Nemáme teď kde dělat třeba divadelní představení nebo promítat filmy," řekl.

Poukázal tak na to, že prostoru věnovaných sportu je v Konici hned několik. S kulturou je to však horší. Obyvatelé města a okolí mají pouze v zámku k dispozici menší sál. Jiné možnosti však už ve městě nejsou. Lidé tak za kulturními akcemi musí obvykle jezdit až do Jesence či dalších okolních obcí.

Jak navíc potvrzuje vedoucí místního kulturního střediska Milena Navrátilová, ani na v současnosti konané kulturní akce není ve městě sál s dostatečnou kapacitou.

„Je to dobrý nápad, upravit sokolovnu. Konečně zde bude prostor pro kulturní akce, které v Konici naprosto chybí. V zámku se dají pořádat koncerty, do sálu se však vejde při maximálním využití místa jen osmdesát, maximálně sto lidí. Je tak využívaný hlavně pro koncerty vážné hudby a přednášky," uvedla s tím, že pro známější kapely či divadelní představení prostě místo není.

„V bývalém kině se nacházel sál, kde se třeba vešlo dvě stě padesát dětí. Už tomu tak ale bohužel není," dodala žena.

Hledání vhodného dotačního titulu

Zatím však také Konice hledá možnosti, jak opravu budovy ve Vrchlického ulici, financovat. Starostové obcí i Sokola na Prostějovsku se při rekonstrukcích sokoloven či tělocvičen snaží dosáhnout na dotaci. Podobně je tomu tak i v Konici.

„Zjišťovali jsme možnosti dotačních titulů, žádný vhodný jsme ale zatím nenašli uvedl starosta. Co naopak vedení města našlo je podpora pro plán rekonstrukce sokolovny napříč zastupitelstvem. Právě to schválilo peníze na projektovou dokumentaci.

„Souhlasíme s koalicí, že se se sokolovnou musí něco dělat. Zatím je zde částka asi půl milionu korun na projektovou dokumentaci a shání se možnost dosáhnutí na dotaci," potvrdil opoziční zastupitel Petr Krejčí.

Sportovci své prostory mají

I on upozornil na to, že v Konici není žádný vhodný prostor na konání větších kulturních akcí. Sportovní se naopak dají pořádat jak v hale naproti gymnáziu, tak v tělocvičně školy. Město má navíc k dispozici moderní fotbalový areál.

Právě pro sportovní aktivity však byla sokolovna původně určená. Přinejmenším konický Sokol však přemístění některých svých akcí do budovy ani po rekonstrukci neplánuje.

„Vím, že město ze sokolovny chce udělat kulturně-společenské zařízení. Budova je však příliš malá, nehodí se ani na míčové hry. Kdysi bylo důležité mít kde cvičit, a kde se shromáždit," podělil se místostarosta Sokola Jiří Kučera o své porovnání funkčnosti budovy v době jejího postavení za první republiky, a dnešních požadavků sportovců.