"Situace v hokeji došla tak daleko, že poškozuje děti. Věci mělo vedení města řešit jinak," vyjádřil se Aleš Matyášek s tím, že bude hlasovat pro odvolání.

To navrhl zastupitel František Švec. Žádost o zařazení do programu zdůvodnil politickou odpovědností náměstkyně.

"Za tragickou situaci v hokeji můžou kluby i vedení města. Je mi jasné, že paní Hemerková politickou odpovědnost nevyvodí, byla to však ona, kdo předkládal žádosti o dotace kolegům," uvedl Švec a upozornil, že nyní část hokejistů nemůže hrát.

Finančními problémy a zmatky kolem vedení zmítaná mládež Jestřábů totiž přišla o hokejové soutěže. Nejprve totiž části z nich koncem srpna zastavil činnost Krajský výkonný výbor, od pátého září je z rozhodnutí celostátního také zastavená činnost dorostenců či juniorů.

Trénink malých Jestřábů. Ilustrační foto
Mladí Jestřábi dolétali. Svaz vyloučil všechna družstva ze soutěží

Tato skutečnost však konec Ivany Hemerkové neznamenala. Opozice pro odvolání nesehnala ani deset hlasů. A samotná náměstkyně svou odpovědnost na neutěšené situaci odmítá. "Ne, neuvažovala jsem o tom, že bych odstoupila," uvedla pro Deník.

"Důvody, které zazněly, nejsou relevantní. Spíš to vidím tak, že se tady někteří snaží hledat viníka a tím zviditelnit," pokračovala Ivana Hemerková k jednání zastupitelstva.

To se nakonec hokejem zabývalo spíše okrajově, otázka je však stále aktuální: zatímco totiž mladší věkové kategorie mohou bezplatně přejít pod SK Prostějov 1913, dvě nejstarší mají smůlu. Novější z místních hokejových klubů je totiž nepřihlásil.

"Naštěstí alespoň mladší hráči mohou hrát, jiní to ale odnesli. Můžou za to ale i jejich rodiče, kteří neustále věřili v něco, co prostě nemělo šanci," řekl rodič jednoho z hokejistů, Jaroslav Jelínek.

Nešetřil přitom bývalého předsedu Jestřábů Michala Tomigu. Ten na jaře odstoupil z funkce, Jelínek mu však má za zlé současný stav věcí.

"Bylo by fajn, kdyby ho zavřeli. Kdyby podepsali s SK smlouvu v květnu, všichni by teď hráli a teď nemají tito hokejisté kde hrát. je to ostuda," uvedl rodič. K němu se přidal i nynější předseda spolku Jestřábů Vladislav Odstrčil. Ten už vyzíval k přestupům hráčů do SK Prostějov 1913 a zároveň nařkl Tomigu z toho, že ho obelhal.

Redakce oslovila právě i Michala Tomigu, který však vinu na tom, že Jestřábi definitivně přišli o mládež, odmítl. "V březnu přebral klub Vladislav Odstrčil a to po dlouhém uvážení a s účetnictvím k dispozici. Není mou chybou, že po té nezaplatil ani soutěže, ani trenérům," uvedl pro Deník Tomiga k situaci Jestřábů.

Družstvům v klubu svaz pozastavil činnost právě pro neplacení trenérům, neuhrazení závazků svazu a také neuhrazení soutěží. Přestože se však alespoň částečně přechodem hráčům k SK Prostějov 1913 situace vyřešila, konec ještě není. Jak bývalý předseda Jestřábů uvedl, některé kroky svého nástupce ocenil trestním oznámením. "Je jich několik, i z mé strany," uvedl Tomiga.

Situace v prostějovském hokeji začala být třaskavá loni v létě. Tehdy vznikl na základě nespokojenosti části rodičů nový klub, SK Prostějov 1913. Oba celky následně usilovaly o dotace a získaly je, později ale bylo vše jinak. V únoru totiž při jednání zastupitelstva vyšlo najevo, že spolek Jestřábů má na sebe vypsanou exekuci.

Což bylo v rozporu s čestným prohlášením přiloženém k dotaci. Od té doby se postupně situace Jestřábů zamotávala a zhoršovala a to až do nynějška, kdy LHK Jestřábi Prostějov, spolek je v insolvenci a má navíc prakticky zastavenou sportovní činnost v ligových soutěžích.

Prostějovské lázně
Povinné plavání ve školách trápí jejich ředitele