Potvrdit by mu to mohl opilý dvacetiletý mladík, který letos 3. srpna o čtvrt na jedenáct v noci srazil na cyklistické stezce z Prostějova do Kostelce ženu na kole.
„Jel vlevo v protisměru na neosvětleném kole. Do cyklistky narazil čelně,“ popsala nehodu prostějovská policejní mluvčí Eva Čeplová.
Oba naštěstí utrpěli jen lehká zranění. Mladíkovi naměřili policisté při dechové zkoušce téměř dvě promile. Tuto neděli jej obvinili z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a předali spis státnímu zastupitelství. To znamená, že jej čeká soud s vyhlídkou na šest měsíců až tři roky vězení.
To, že opilého člověka na kole trestá soud, je výjimečná věc. Pokud ovšem nemá na svědomí závažné důsledky jako v tomto případě. Jestliže se alkohol za řídítky jízdního kola ukáže jen při běžné kontrole, putuje obvykle hříšník před přestupkovou komisi městského úřadu, stejně jako ostatní řidiči.
Jaké jsou postihy?
„Postih je pro všechny stejný, s tím rozdílem, že cyklista nemůže dostat zákaz činnosti,“ vyjádřila se před časem Dagmar Nováková, vedoucí přestupkového oddělení odboru občanských záležitostí Městského úřadu v Prostějově. Úředníci tedy nemohou vzít cyklistovi řidičský průkaz. Pokuta však činí minimálně deset tisíc korun.
Při určování její výše pak přichází v úvahu hodnota alkoholu naměřená policisty při dechové zkoušce. Pokud je do jednoho promile, finanční postih nepřesahuje dvacet tisíc. Při hodnotách nad jedno promile se pohybuje od pětadvaceti do padesáti tisíc korun.
„Stejné pokuty udělujeme i motoristům. Stává se totiž, že soudce původní obvinění z trestného činu přehodnotí a vrátí nám jej jako přestupek,“ konstatovala Nováková.
Na úřadě tak nakonec skončil například i muž, který řídil s více než dvěma promile. Přímo před komisi totiž obvykle jdou jen ti řidiči aut a motocyklů, kteří nadýchají méně než jedno promile. Vyšší hodnotu policisté posuzují jako trestný čin. (pam)