"S paní vrchní Věrou Šimkovou jsme byli od počátku u stavby nové budovy, v níž se sály a sterilizace nacházejí. Účastnili jsme se kontrolních dnů stavby i kolaudací, abychom poté jak provozně, tak i organizačně zvládli přechod na nové pracoviště," ohlíží se Jiří Šťastný, primář Centrálních operačních sálů a centrální sterilizace Nemocnie AGEL Prostějov.

Vrchní sestra Věra Šimková a primář Jiří Šťastný. Foto: Nemocnice AGEL ProstějovVrchní sestra Věra Šimková a primář Jiří Šťastný. Foto: Nemocnice AGEL ProstějovZdroj: Deník/VLP Externista

Dva dny před Vánocemi se poprvé operovalo

"Nové Centrální operační sály a centrální sterilizace byly připravovány několik týdnů dopředu a první ostrá sterilizace proběhla 21. 12. 2003 a první operace vůbec byla „apendektomie“ u malého chlapce dne 22. 12. 2003," vzpomíná primář Šťastný.

Chirurgové mají k dispozici nejmodernější technologie. Nové operační sály byly v roce 2021 zrekonstruovány a jsou plně digitalizovány, klimatizovány a moderně koncipovány tak, aby splňovaly všechny požadavky 21. století.

Modernizované operační sály v Nemocnici AGEL Prostějov,  8. dubna 2021Modernizované operační sály v Nemocnici AGEL Prostějov, 8. dubna 2021Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

"Na starých operačních sálech na Lidické ulici to bylo úplně jiné. Každý operační obor měl přidělený svůj počet sálů a nestaral se o ostatní. V novém areálu se všechny zajišťovací a servisní služby pro operatéry centralizovaly," vysvětluje jejich šéf.

Modernizované operační sály v Nemocnici AGEL Prostějov,  8. dubna 2021
V Prostějově otevřeli nové operační sály. Patří mezi nejmodernější. Podívejte se

V současnosti se v Prostějově používají nejmodernější technologie v podobě laparoskopických a artroskopických věží, k dispozici jsou nejmodernější anesteziologické přístroje, výkonné koagulační a odsávací jednotky. Vše je tak uzpůsobeno pro bezpečnost pacienta a pro komfort sálových zaměstnanců.

Za dvacet let, více než 100 tisíc operací

Za uplynulých 20 let na nových sálech  proběhlo více než 100 000 operací a narodilo se tisíce dětí.
Průměrný počet operačních výkonů se ročně pohybuje kolem 5 000, sterilizací bylo některé roky až 8 000.

"V prostějovské nemocnici pracuji již 40 let, z toho 20 let jako vrchní sestra Centrálních operačních sálů a centrální sterilizace. Ani se snad nedá spočítat, u kolika operací jsem za svůj život byla přítomná," říká Věra Šimková.

Za covidu se operovalo ve skafandrech

"Nejobtížnější pro nás všechny bylo překonat období pandemie covid-19, kdy jsme se museli od března 2019 do února 2022 adaptovat na operování ve speciálních oblecích tak, abychom pomohli všem našim pacientů a přitom ochránili sami sebe před infekcí," doplňuje primář Jiří Šťastný.

Nadstandardní vybavení a perfektní tým

"Operační sály jsou takovým pomyslným srdcem všech operačních oborů. Špičkovou úroveň, kterou se právě naše Centrální operační sály mohou pyšnit, nevytváří pouze moderní digitalizace či vybavení, ale v první řadě perfektní tým anesteziologů, operatérů a sálových sester, kteří se dennodenně starají o životy a zdraví pacientů," komentuje Jiří Ševčík, předseda představenstva AGEL Středomoravské nemocniční.