Informoval o tom insolvenční správce OP Jaroslav Svoboda.

Avizované propouštění v největší oděvářské společnosti ve střední Evropě, která má zhruba 1900 zaměstnanců, na přetřes nepřijde.

„S vedením jsme se dohodli, že jakmile budou znát počty lidí, kteří musí odejít, tak nám je sdělí. Dosud se tak nestalo,“ uvedla šéfka podnikových odborů Helena Vyroubalová.

O kolik peněz by v rámci úspor mohli přijít manažeři OP, neví.

„Tyto věci jdou úplně mimo mě,“ reagovala.

Ani Karel Samec, mediální zástupce OP, netuší, o jakou částku z platu by mohli vedoucí pracovníci zchudnout.

„Tuto záležitost řeší věřitelé,“ vysvětlil.

Snížení platů

Odborářka Helena Vyroubalová připomněla, že technicko-hospodářské síly pobírají už o pět procent nižší mzdu než dříve. Šičkám pak firma dává stále stejnou výplatu. U některých zaměstnankyň se údajně pohybuje na úrovni minimální mzdy.

„Práci máme nasmlouvanou do konce dubna,“ podotkla Vyroubalová.

OP, které v dílnách v Prostějově a v Jeseníku šije obleky, čeká nyní na dodávku firemní lifestylové kolekce Jaro Léto 2010. Ta leží v kontejnerech v Hong Kongu, protože OP zatím nemá na její zaplacení.

Soud vyloučil spořitelnu z výboru věřitelů

Prostějovský deník se zeptal Kristýny Havligerové, mluvčí největšího věřitele OP – České spořitelny, zda firmě s nákupem kolekce pomůže.

„Nejsme bohužel členem věřitelského orgánu. Rozhodl tak soud. Oděvnímu podniku navíc omezil nakládání s majetkem do tří set tisíc korun, nad tuto částku musí mít souhlas věřitelů. Existují tedy otevřené otázky, které má v ruce pouze správce a věřitelský výbor, bez něhož nemůžeme nic dělat. Týká se to i dodávky kolekce jaro – léto. Rozhodnutí o dalších krocích je právě na věřitelském výboru,“ odpověděla Havligerová.

Neumí si prý vysvětlit, proč má soud zájem na vyloučení největšího věřitele.

„Postup soudu je pro nás zcela nepochopitelný. Jde o nestandardní situaci, s níž jsme se nikdy dříve nesetkali,“ poznamenala mluvčí spořitelny.

Zákazníkům, kteří se diví, že OP vyrábí zboží v cizině, mluvčí firmy Karel Samec vzkázal:

„Oděvní podnik Prostějov již několikrát veřejně potvrdil, že část své konfekce jako jsou košile, kravaty nebo oblečení pro volný čas šije a nakupuje v zahraničí.“

Podle jeho slov jde o běžnou praxi všech světových módních značek, přičemž je tato strategie v současné době ekonomicky v podstatě nezbytná.

Stačí nám peníze na provoz

Výrobní náklady OP, který jen bankám dluží 1,2 miliardy korun, chce management snižovat především tím, že bude pokračovat v koncentraci výrobních prostor, uzavírat neefektivní prodejny – ze současných dvaasedmdesáti na zhruba čtyřicet, prodávat nepotřebný majetek a samozřejmě propouštět.

„Pro nás je zásadní podmínkou úspěšného dokončení reorganizace i celé insolvence zajištění provozního financování. To umožní pokračování výroby i udržení zaměstnanosti, což přestavuje důležitou garanci pro naše zákazníky. To znamená, že jsme schopni dokončit jejich objednávky. Tady se ale bez konstruktivního přístupu věřitelských bank neobejdeme,“ konstatoval před nedávnem ředitel Oděvního podniku Prostějov Jiří Tuvora.