„Z hlavního výrobního provozu v Prostějově odejde ke třicátému dubnu přibližně tři sta pracovníků. Ke stejnému datu uzavřeme závod v Jeseníku se zhruba dvě stě devadesáti zaměstnanci,“ informoval ve středupřed polednem Karel Samec, mediální mluvčí OP. Dodal, že výpovědi se dotkly všech profesí.

Dál jen obleky šité na míru

OP bude i nadále zaměstnávat zhruba 900 lidí. Výrobu v Prostějově sestěhuje do jedné dílny, kde bude podle všeho fungovat pouze výroba měřenek, tedy obleků na míru.

Na měřenky sázel už v roce 2008 předseda představenstva OP Milivoj Žák.

„Budeme se věnovat především takzvaným měřenkám. To jsou obleky šité na míru. Svoje míry nám pošle elektronickou poštou třeba zákazník ze Skandinávie a my mu za čtyři týdny dodáme oblek,“ popsal před zhruba dvěma roky v rozhovoru pro Deník s tím, že firma ročně ušije statisíce takových obleků. „Především pro Brity, Skandinávce, ale i Němce a Francouze,“ poznamenal k tomu.

Už pětadvacátého ledna letošního roku se ukázalo, že měřenky OP nespasí. Podnik totiž skončil se závazky ve výši 1,6 miliardy korun v úpadku. Nyní jej čeká konkurz.

Šance na novou práci je mizivá

Drtivé většině ke konci dubna propuštěných zaměstnanců OP nezbude, než se zaevidovat na úřadech práce. Šance, že by hned po odchodu z OP našli místo jinde, je mizivá.

„Moje máma dostala výpověď z OP už před více než rokem a dosud si jinou nenašla. Občas bere jen nějaké brigády. Je totiž vyučená šičky a ty dnes nikdo nechce,“ vrtěla hlavou studentka prostějovské soukromé oděvní školy, která sídlí přímo v areálu OP.

Vojtěch Pospíšil, ředitel Úřadu práce Prostějov, vzkázal: „Hned třetího května vyšleme do Oděvního podniku několik týmů. Dvoučlenný tým poradců tam lidem poskytne základní informace o právech a povinnostech uchazečů o zaměstnání. Desetičlenný tým zprostředkovatelů pak bude přijímat bývalé zaměstnance do evidence úřadu práce. Pětičlenný tým referentek insolvence pak bude řešit žádosti o výplaty dlužných mezd.“