Bývalý oděvářský gigant zaměstnávající v dobách své největší slávy až deset tisíc lidí, má přitom závazky ve výši zhruba dvou miliard korun. Jiří Kocvrlich, zvláštní insolvenční správce OP, na webových stránkách justice.cz informuje.¨

„V období od osmnáctého do jedenatřicátého října se podařilo zpeněžit vybavení zavřených prodejen za částku čtyři sta osmnáct tisíc korun.“ Přiblížil, že kupující si odnášeli nejen prodejní pulty, stojany, skříně, figuríny, vysavače, hasící přístroje, stoly a židle, ale i mobilní telefony, hifi věže či ledničky.

Prodej pozemků a budov Oděvního podniku začne nejpozději na počátku příštího roku.

„Zatím se prodává drobný majetek. Dražby nemovitostí proběhnou na přelomu letošního a příštího roku,“ vyjádřil se insolvenční soudce Jan Kozák.

OP vlastní nevyužívané areály v Jeseníku, Ostravě, Uherském Hradišti, Konici, Lošticích, Uherském Ostrohu, Brodku u Prostějova a Drahanech. V Prostějově a Olomouci pak disponuje i skladovými prostory. Patří mu také rekreační objekty ve Svatouchu na Chrudimsku, v Prostějově a Mostkovicích.

Co radí realitní makléř?

Jan Plenař, realitní makléř a specialista na komerční objekty Olomouckého kraje, komentuje aktuální možnost prodeje výrobních a skladových prostor: „Stále platí, že prodej komerčních prostor trvá několikanásobně déle a jejich ceny jsou nižší, než dříve.“ O velké výrobní a skladovací prostory se však podle jeho slov mohou zajímat i zahraniční investoři.

„Netroufám si ale odhadnout, zda se prodej takových kolosů zdaří,“ řekl makléř.

Doporučil proto, aby měl prodejce v záloze plán prodeje takových velkých celků po jednotlivých částech.

„Nižší cena by mohla oslovit širší spektrum zájemců, těch, kteří nemají zájem o celý areál, ale pouze jednu z budov a přilehlé parkoviště,“ přiblížil.

Na prodej bude i kolos v Prostějově

V dražbách se objeví i obrovský mateřský závod OP v Prostějově. „Stále zde funguje dílna na výrobu obleků na míru, takzvaných měřenek,“ připomněla Helena Vyroubalová, šéfka odborů Oděvního podniku.

Spočítala, že měřenky nyní živí 130 lidí. „Práce je teď pro šičky nadbytek, dělaly se i nějaké přesčasy,“ podotkla k tomu. O budoucnosti měřenkové dílny ale nechce šéfka odborů spekulovat.

„Pan ředitel mi oznámil, že práce do konce letošního roku pro tyto zaměstnance je. Co bude následovat, je na věřitelích podniku,“ konstatovala.

OP skončil v konkurzu před šesti měsíci a to s dluhem ve výši 1,6 miliardy korun. Nejvíc závazků měl vůči bankám, především České spořitelně. Za zboží ale nezaplatil ani některým menším dodavatelům z Prostějovska.

OP dluží i úřádu práce

Zkrachovalá oděvářská firma nyní dluží peníze také úřadu práce.

„Kvůli insolvenci Oděvního podniku jsme jeho bývalým zaměstnancům vyplatili více než třicet sedm milionů korun. Dvaatřicet milionů šlo na nevyplacené mzdy, pět milionů korun na daně z nich,“ sdělil před nedávnem mluvčí Úřadu práce v Prostějově Adolf Tomandl s tím, že zmíněnou částku úřad uplatňuje u Krajského soudu v Brně v rámci pohledávek.