Vítěz výběrového řízení na prodej nemovitostí v Konici měl být oficiálně vyhlášen příští úterý. Brněnský krajský soud však v prosinci nepravomocně zrušil rozhodnutí o konkurzu OP Prostějov a podnik vrátil do stavu reorganizace.

„Kvůli právní nejistotě kolem OP žádáme soud o prodloužení tohoto termínu o dva měsíce,“ uvedl Kocvrlich.

Konkurzní soudce Jan Kozák vzkazuje, že jeho stanovisko k žádosti bude nejspíš kladné. „Důvod, abych řekl ne, nemám,“ vyjádřil se.

Jméno kupce bude snad známé na konci března. Pokud se ovšem neobjeví další žaloby a nová rozhodnutí soudů. Kauzu OP totiž prostupuje propletenec stížností a oznámení.

„Pokud někdo areál OP v Konici koupí, budeme velmi rádi. Chceme investora v novém podnikání podpořit a místním přinést pracovní příležitosti,“ vyjádřil se starosta města Konice František Novák.

Přiznal však, že netuší, kdo o areál vlastně stojí. „Vedení radnice se správci v této věci jednat nemůže. Musíme vyčkat na zveřejnění výsledku konkurzu,“ vysvětlil.

Co čeká měřenky?

Na prodej je i „zlaté vejce“ Oděvního podniku – výroba obleků na míru. Tu ale zatím nikdo nechce

„Do výběrového řízení se nikdo nepřihlásil,“ konstatoval zvláštní insolvenční správce Jiří Kocvrlich. Za nezájmem investorů stojí podle něj právě nejasné dění kolem firmy.

Situace v prostějovských měřenkových dílnách, které jako jediné přežily pád OP, moc veselá není.

„Jsme na šedesáti procentech mzdy, jeden den šijeme, další den jsme doma. Žádný materiál nám nechodí, s prací je to špatné,“ přiblížila včera jedna ze zaměstnankyň.

Manažer výroby OP Miroslav Galář taková slova odmítá.

„Jedeme podle plánu,“ zdůrazňuje s tím, že v prosinci a v lednu je útlum výroby běžný.

„Loni byli zaměstnanci také doma a pobírali šedesát procent mzdy,“ podotkl.

„V úterý přišly zakázky na více než pět set obleků, ve středu na zhruba dvě stě. Z pohledu objemu výroby jsem optimistický,“ nechal se slyšet Miroslav Galář.

Informaci insolvenčního správce, že o „závod měřenky“ nemají kupci zájem, odmítl komentovat. Vyjadřovat se k těmto záležitostem mu prý nepřísluší.

Souvislosti

Oděvní podnik Prostějov, který v dobách své největší slávy zaměstnával deset tisíc lidí, skončil v květnu 2010 v konkurzu kvůli neschopnosti splácet závazky. Dlužil tehdy 1,5 miliardy korun.

Nyní má splatit 2,15 miliardy korun, a to několika stovkám věřitelů. Nejvyšší pohledávku, konkrétně 675 milionů, nárokuje Česká spořitelna.

Měřenková výroba OP je nabízena za zhruba sto milionů korun. (rh)