Po masivním propouštění chce vedení OP sestěhovat výrobu v Prostějově a dílny v Jeseníku, kde působí zhruba 300 z celkového počtu 1500 firemních zaměstnanců, zavřít.

Budovy, zařízení, některé značky a software se po vyhlášení konkurzu, které lze očekávat každým dnem, začnou rozprodávat.

„Oděvní podnik bude muset v nejbližších dnech výrazně snížit počty zaměstnanců,“ potvrdil mediální mluvčí OP Prostějov Karel Samec s tím, že s přesnými čísly seznámí firma nejdříve své pracovníky a teprve pak je poskytne médiím.

To zda provoz v Jeseníku skončí k prvnímu květnu 2010, se zaměstnanci dozví už ve středu.

„Dopoledne bych měl od vedení firmy dostat informaci, jestli budu muset všem našim pracovníkům rozdat výpovědi,“ potvrdil Jindřich Koryčan, ředitel jesenické pobočky OP Prostějov.

O tom, jaký vývoj čeká domovský závod v Prostějově, se lze zatím jen dohadovat. Šéfka odborů OP Helena Vyroubalová nebyla v úterýk zastižení a mluvčí Úřadu práce v Prostějově Adolf Tomandl dopoledne pouze prohlásil, že úřad práce má tiskovou zprávu k situaci v Oděvním podniku připravenou, ale zveřejní ji až poté, co proběhne očekávaná tisková konference OP.

Bez business plánu

Věřitel Oděvního podniku, firma Textil Invest, ve svémúterním prohlášení uvedla, že za dobu jejího působení v předběžném věřitelském výboru dospěla ke zjištění, že řada obchodních transakcí, prodejů majetku, zboží, uzavírání provozů, prodejen či propouštění zaměstnanců se ze strany krizového managementu OP může odehrávat bez hlubších analýz a bez spolupráce s věřiteli, insolvenčním správcem a také bez dlouhodobé koncepce.

„Krizový management dlužníka nepředstavil žádný business plán, jasně nespecifikoval životaschopnou část podniku a nenavrhl vývoj perspektivních provozů,“ vyjádřil se jednatel Textil Investu Jiří Karásek.

Je přesvědčen, že vymezení životaschopné části firmy, sestavení kvalifikovaného business plánu, vyčlenění perspektivní části podniku a následná úprava podmínek pro nakládání s podnikem a jeho zbylým majetkem je nezbytná pro skutečnou restrukturalizaci Oděvního podniku a budoucí vývoj insolvenčního řízení.

Insolvenční soudce Jan Kozák potvrdil, že analýzu ekonomiky management podniku zpracovanou nemá. „Otázkou ale je, kdo by ji zpracoval, za jak dlouho a za čí peníze,“ vyjádřil se. Připomněl, že OP za první tři měsíce letošního roku prodělalo více než sto milionů korun.

„To může také znamenat, že už v Oděvním podniku není co zachraňovat,“ prohlásil soudce.

Od úpadku ke konkurzu

Věřitele, zaměstnance i veřejnost však ubezpečuje, že nemá žádné závažné informace o rozhodnutích krizového managementu, které by společnost v úpadku jakkoli poškozovaly.

„Nynější situace v Oděvním podniku je však poněkud složitá,“ přiznal Kozák.

Podotkl přitom, že o řešení úpadku OP rozhodne již v nejbližších dnech. Bude jím pravděpodobně konkurz.

„Podnik pak nebude řídit krizový management, ale insolvenční správce,“ uzavřel Jan Kozák.