Materiály, jež jsou právě k vidění v insolvenčím rejstříku, mohou ovšem vést k dojmu, že výrobna obleků na míru je pouze prázdnou slupkou.

O práva na katalogy oděvů a webové aplikace se totiž přihlásili bývalí pracovníci OP Michal Šmíd a Steffan Flemming.

„Vážené dámy a pánové, oznamuji Vám, že zastupuji právní zájmy společností Stylers made to maesure Gmbh zastoupené panem Michalem Šmídem a zájmy pana Steffena Flemminga. Moji mandanti mi předali katalog, který používáte pro Vaše oděvy na míru u dámských kostýmů, pánských obleků, dámských halenek a pánských košil, a rovněž mi předali Vámi používanou webovou aplikaci, kterou vytvořil pan Flemming,“ informuje advokát Sven Mehlhorn insolvenční správkyni OP Miloslavu Horskou, šéfa OP Miloslava Žáka a insolvenční soud.

Mehlhorn popisuje, že Michal Šmíd vytvořil v roce 2003 kompletní katalog dámských halenek a pánských košil, respektive příručku s pracovními pokyny, včetně technických informací pro zákazníka o správném a kompletním sestavení zakázky oděvů na míru.

„Pan Šmíd dále vytvořil výkresy a obrázky ve Vámi používaném katalogu pánských obleků. Katalog navrhl můj mandant jako externí pracovník Vaší firmy. Protože je tvůrcem děl, je podle německého autorského zákona autorem katalogů, sdělil advokát Mehlhorn. Upozornil, že neoprávněným používání katalogů, respektive příručky, porušuje OP autorské právo.

Ohledně Steffena Flemminga advokát sdělil, že firmě Bernard Fashion Gmbh (jde o součást OP) udělil tento jeho mandant odvolatelné, nikoli výhradní uživatelské právo na webovou aplikace, jež se nachází pod doméněou op-profashion.cz.

„Toto poskytnutí užívacího práva se nyní ruší,“ konstatoval Sven Mehlhorn.

SOUVISEJÍCÍ: Jak pokračuje rozprodej majetku OP? aneb ten kupuje to a ten zas tohle

Snaha zlikvidovat konkurenci?

Advokát Mehlhorn upozornil OP, že používaný software a katalogy jsou zatíženy právy jeho mandantů. Tvrdí, že jakýkoliv prodej nebo využití v rámci uspokojení nároků věřitelů je tak v rozporu s českým právem o insolvenčním řízení.

Kupci se mají o výrobu měřenek hlásit do poledne 12. března u pražské společnosti Deloitte Advisory.

Ohrozí nároky Šmída s Flemmingem prodej závodu obleků na míru?

„Nemám k tomu žádné informace. Jde o dotaz na paní insolvenční správkyni,“ reagoval Miloslav Lukeš z Deloitte Advisory.

Insolvenční správkyně OP Miloslava Horská netají obavy, že aktivita Šmída s Flemmingem může odradit zájemce usilující získat výrobu měřenek Oděvního podniku.

„Může to být způsob, který má zmařit prodej měřenek. Můj soukromý názor je, že z jejich strany jde o snahy zlikvidovat konkurenci,“ řekla správkyně.

Majetek OP, nikoliv dvou pánů

Ubezpečila, že katalogy i webová aplikace jsou chráněny jako patentový vzor.

„Jde o majetek OP, nikoliv jmění těch dvou pánů,“ prohlásila Horská.

Policisté proti Michalovi Šmídovi vedou od loňského roku trestní řízení.

Krajská policejní mluvčí Marta Vlachová přiblížila, že jde o případ porušení chráněných průmyslových práv, porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.