„Očekávali jsme, že až omikron nastoupí a bude dominovat, dojde k takovému, až skokovému nárůstu počtu pozitivně testovaných osob,“ reagovala mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Markéta Koutná.

Vidět to bylo už minulý pátek, kdy došlo v porovnání s předchozím pátkem k více než dvojnásobnému nárůstu zachycených nákaz.

Více pozitivně testovaných bylo i během víkendu a v pondělí byl skoro trojnásobek případů proti minulému pondělku.

Odběry vzorků v rámci Preval I v Olomouci na jaře 2020
V Olomouci startuje studie na imunitu proti koronaviru. Kdo se může zúčastnit?

Sedmidenní přírůstek tak ve středu poskočil z úterních 607 na 713 v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

Nejhorší je situace na Šumpersku, 805 případů, následují Přerovsko a Jesenicko, 693 a 629 nákaz. V okrese Olomouc je to 546 případů a nejklidněji je na Prostějovsku, kde je 447 pozitivně testovaných za týden v přepočtu na 100 tisíc lidí.

Strmý růst epidemie se zatím neprojevuje vysokou marodkou například v dopravě. Dopravní podnik města Olomouce počátkem týdne evidoval jednotky covid pozitivních řidičů.

Ulici Za Nemocnicí vedoucí kolem psychiatrické kliniky k porodnici v olomoucké fakultní nemocnici zavřou práce související se stavbou centrálního pavilonu B (nový Franz Josef).
Fakultka již chystá stavbu nového velkopavilonu, výkop zavře cestu k porodnici

V nemocnicích počty hospitalizovaných s koronavirem nerostou. Naopak ve šternberské nemocnici ve středu dopoledne neměli na lůžku žádného pacienta s onemocněním Covid-19.

Nemocnice AGEL Středomoravské nemocniční, nemocnice v Přerově, Prostějově a Šternberku, aktuálně hospitalizují celkem 36 pacientů s onemocněním Covid-19. Z toho šest je ve vážném stavu.

Hygienici potvrzují, že průběh infekce většinově není nijak dramatický.

„I když máme více případů pozitivit, v nemocnicích je úbytek pacientů, kteří potřebují péči. Potvrzuje se to, že omikron sice je nakažlivější, ale průběh je v převážném počtu případů mírný, bez potřeby lékařské péče v nemocnicích,“ dodala mluvčí KHS Markéta Koutná