Ne všichni obyvatelé jsou ale z těchto aktivit nadšení. Ani z přístupu městské policie k nim. A žádají změnu. Peticí.

"Cílem je, aby bylo její používání omezeno aspoň územně. Zejména potom omezení, nebo úplné zakázání petard v oblastech, kde je zvýšený výskyt zvířat - parků, psích louček apod. nebo v blízkosti nemocnic a podobných zařízení," píše se v petici, kterou dosud podepsaly necelé dvě stovky lidí.

Někteří obyvatelé města poukazují, že dělobuchy vybuchující po celém městě jsou na denním pořádku.

"Zakázal bych je, s jedinou výjimkou na Silvestra," uvádí například Miroslav Čechmánek, který je předsedou kynologického klubu.

"Čím by byly ty rachejtle omezenější, tím lépe. Je to slyšet pořád a pořád. A řada psů z toho šílí," dodává.

Matyášek je pro

Zastánce by petenti měli i v lídrovi nejsilnější opoziční strany Prostějova.

"Pokud by se k nám dostala vyhláška omezující používání pyrotechniky, byl bych pro. Přerůstá to únosnou míru," poznamenal Aleš Matyášek.

Jiní lidé se naopak autorovi petice vysmívají, poukazují na malou vymahatelnost a nebo odmítají další omezování a zákazy.

Vyhláška města na omezení pyrotechniky v současné době neexistuje. Její používání je tak téměř neomezené.

"Pokud by někdo rušil noční klid nebo třeba ničil majetek, pak by se mohlo jednat o přestupek. Případně kdyby někdo házel dělobuchy jiným pod nohy," uvedl ředitel městské policie Jan Nagy. Ten potvrdil, že v minulosti ve městě existovala vyhláška regulující podobné kratochvíle.

"Ministerstvo vnitra ji ale doporučilo zrušit pro nadbytečnost," vysvětlil.

V Prostějově tak lidé, kterým petardy vadí, mohou spoléhat pouze na narušování nočního klidu.

"Stížnosti řešíme průběžně. O problematice pyrotechniky se na vedení města mluví průběžně. Vyhláška aktuálně v plánu není," řekla mluvčí magistrátu Jana Gáborová.

V Přerově vyhlášku mají

Některá města ale podobné záležitosti vyhláškami upravují. Třeba nedaleký Přerov.

"Dle obecně závazné vyhlášky k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku v souvislosti s hlukem je článkem 5 používání pyrotechnických výrobků omezeno na celém území města výhradně na pátky, soboty a dny předcházející státním svátkům a ostatním svátkům," uvedla Pavla Roubalíková z přerovského magistrátu. A poukázala na obecně závaznou vyhlášku z roku 2017.

Názory na podobná opatření se však v Prostějově různí. Diskuze na toto téma nabrala na sociálních sítích na obrátkách a kromě odsudků autora petice nebo nadšení nešetřili někteří pisatelé ironií.

"Už vidím, jak někdo zabrání tomu, aby malé děti jiným pod nohy házely petardy," poznamenává například jeden z diskutujících.