„Část prostředků už máme schválenou, další přislíbenou," sdělil olšanský starosta Milan Elfmark. Přiblížil, že 1,5 milionu korun pro výsadby u rychlostní komunikace R46 a v okolí obce již fond schválil uvolnit. „Nyní už čekáme jen na rozhodnutí o zahájení akce," konstatoval Elfmark.

Další čtyři miliony korun na tento projekt pak jsou ke schválení doporučeny.

„Ten hluk z vozovky je hrozný," vrtí hlavou Jan Spurný z Olšan. Vyrůstal v domě, který stojí pár desítek metrů od R46. Hluk z vozovky je ale slyšet po celé obci.

„Někdy je slyšet dost, jindy méně. Záleží to na tom, odkud jde vítr. Doufám, že nám ta zeleň proti hluku nějak pomůže," krčí rameny usedlice Dana.

Nové stromy v sokolském areálu

Obyvatelé Olšan se dočkají i revitalizace zeleně v sokolském areálu. Tamní staré vrby jsou vyhnilé.

„Na osázení areálu jsme získali ze Státního fondu životního prostředí devět set tisíc korun. Výběrové řízení na dodavatele je ukončeno. Práce začnou v nejbližší době," řekl Elfmark.

V plánu je i revitalizace Blaty

Vedení obce také požádalo fond o peníze na projekt revitalizace okolí říčky Blaty protékající Olšany. Starosta Elfmark chce, aby se břeh stal místem vycházek.

Prostějovská snaha?

Není bez zajímavosti, že zeleň pohlcující tentokrát především prach z polí chce vysázet i Prostějov.

„Kolem města plánujeme vysázet izolační zeleň," potvrdila před časem Ivana Hemerková, náměstkyně primátora prostějovského magistrátu.

Nad termínem výsadeb ale krčí vedení města rameny. Reálný projekt s žádostí o dotaci zpracovat nezadalo.

V oblasti zeleně se na Prostějovsku nejvíc daří Mořicím a Smržicím. Obě obce dokázaly v celorepublikové soutěži o Zelenou stuhu získat prvenství za péči o životní prostředí.