Horečná stavební činnost utichla. Olšany u Prostějova, obec přesně na půl cesty mezi Prostějovem a Olomoucí si oddechla. Půl roku běžící práce na dálničních sjezdech a nájezdech, včetně stavby nového mostu přes D 46 jsou přerušeny.

"Hotový je už most a také sjezd ve směru z Olomouce a nájezd na Prostějov," informoval olšanský starosta Milan Elfmark. Nájezd a sjezd na bystročické straně přijde na řadu na jaře příštího roku.

Projet se už dá i centrem Olšan, kde vznikla nová křižovatka a stání pro autobusy a osobní automobily.

Most už nezdržuje

Rekonstrukci mostu komplikovalo nestálé podloží, přesto stavaři dokončili předání ještě před termínem. V pondělí už byl zprůjezdněn.

"Rekonstrukci mostu na silnici III. třídy realizovalo Ředitelství silnic a dálnic v rámci mimoúrovňové křižovatky. Původní most se musel zbourat, aby bylo možno vybudovat odbočovací a připojovací pruhy na dálnici a pilíře mostu tomu bránily," informovala Eva Knajblová, tisková mluvčí Olomouckého kraje.

S tím jak vypadá odvedená práce, je spokojený i olšanský starosta.

"Myslím, že nájezd i sjezd na straně u Olšan se povedly. Že je průjezdný most je také dobře. Sice se zvýší frekvence dopravy v obci, ale pro dojíždějící je to pozitivní zpráva," komentuje Elfmark.

Od pondělka tak už jezdí podle platných jízdních řádů i linkové autobusy mezi Olomoucí a Prostějovem, které z důvodu neprůjezdného mostu nabíraly čtvrt až půlhodinová zpoždění.

Centrum prokouklo

Dodržování jízdními řády stanovených časů souvisí i s více než měsíční uzavírkou centra Olšan. Tam se pokládal nový asfaltový koberec a celkově se změnilo uspořádání křižovatek.

"Celkově se jednalo o 633 metrů silnic. Správa silnic Olomouckého kraje vyměnila v úseku okolo parku celou kostrukci vozovky. Na dalších místech silnici vyfrézovala a položila nový asfalt. Dále bylo zřízeno odvodnění a napojení do stávající obecní kanalizace," popisovala rozsah prací Eva Knajblová.

Autobusová stání a odstavné plochy pro osobní auta pak platí obec. V Olšanech jsou dva nové ostrůvky pro přecházení, autobusový záliv s novou nástupní plochou.

"Prakticky je už hotovo. Ještě tam jsou některé nedodělky, ale ty se odstarní asi až během jara. Některé, které by omezovaly dopravu se odstraňují v současnosti," informoval Milan Elfmark.

Investované miliony

Změny uspořádání křižovatek v obci Olšany přišly Olomoucký kraj na sedm milionů korun. Dva a půl milionu navíc investovala obec. Stavba mimoúrovňové křižovatky na D46 bude dokončena během jara příštího roku. Investice ŘSD týkající se stavebních prací na připojovacích pruzích v inkriminovaném úseku D 46, přesáhnou sto milionů korun.