Dětský překážkový závod, slavnostní průvod, vystoupení žákyň, žen i seniorek. Obec ležící na půli cesty mezi Olomoucí a Prostějovem prožila vskutku veselou sobotu. Jak by také ne, když místní sokolská jednota slavila stoleté výročí od svého založení.

Především sportovními akcemi nabitý den odstartoval dopoledním překážkovým závodem pro všechny věkové kategorie. Na bezmála čtyřkilometrovou trať s více než dvaceti překážkami se vydalo okolo sedmdesátky startujících.

"V Olšanech jsme podobný závod dělali vůbec poprvé. Ty přípravy byly hektické, ale nakonec vše dobře dopadlo. Musím poděkovat všem, kteří nehleděli na čas a přiložili ruku k dílu," komentoval Radek Nikodým, jemuž se nápad uspořádat závod ve stylu Spartan Race zrodil v hlavě.

Na malé i velké závodníky čekala spousta složitých překážek. Největší zábavou hlavně pro ty nejmenší bylo zdolávání říčky Blaty na několik způsobů.

"Já jsem spadl do vody, napil sem se a nemohl se nadechnout, ale nakonec jsem doplaval ke břehu," hlásil šestiletý Martin.

Vyvrcholením obtížné trasy pak bylo prolézaní odpadovými rourami, do kterých olšanští hasiči vháněli vodu.

"Jsem rád, že se děcka bavily sportem. To je přece nejdůležitější, všichni kdo pomohli s organizací zaslouží obdiv," nechal se slyšet starosta sokolské jednoty a současně i obce Milan Elfmark.

Odpolední program zahájil průvod všech olšanských sokolů napříč obcí, ke kterému se spontánně přidávali i kolemjdoucí. Jeho cílem byl sportovní areál, kde byly připraveny ukázky sokolské činnosti, od malých fotbalistů až nejstarší cvičenky. Nemohl chybět ani pravý nefalšovaný živý sokol.

"Sto let je dlouhá doba. Sokol byl vždycky opěrným bodem celé společnosti. Jak vidím tu spoustu dětí, které s takovým elánem cvičí, tak nemám o jeho budoucnost strach," usmíval se Milan Elfmark.

Po všech oficialitách si pak na své přišli i milovníci hudby a dobré zábavy. Vedle bubenické šou se předvedl zpěvák Pavel Callta a do brzkých ranních hodin duněla olomoucká kapela Kameron.