„Máme to tak domluvené s firmou, která jej sváží a vykupuje. Na ostatní tříděné odpady máme kontejnery. To se týká především skla," uvedl starosta Olšan Milan Elfmark.
Pytle na plasty si lidé vyzvedávají na obecním úřadě. „Jsou to tři pytle, na pet lahve, směsné plasty a tetrapaky. Tahle sada přijde do každého domu, tam kde bydlí víc lidí, dostávají počet, který naplní," podotkl starosta Elfmark.
Nízká cena za odvoz popelnic
Třídění odpadu umožňuje obci držet nízkou cenu za odvoz popelnic.
„I když nejsou na třídění zainteresováni přímo, přesto si drtivá většina lidí uvědomuje, že když odpad vytřídí, poplatky za odvoz zbytku neporostou takovým tempem. I když jsme už museli zdražit ze dvou set korun na tři sta třicet na osobu," poznamenal starosta.
I po zvýšení je cena za odpad v Olšanech velmi příznivá. O takové si ve většině obcí okresu nechat jen zdát. Obvykle se platba za odpad pohybuje od čtyř do pěti set ročně.
Lidé si netradiční způsob hromadného třídění odpadů chválí.
„Petlahve a různé plasty mi v popelnici zabíraly zbytečně spousty místa, a to i když jsem je pořádně sešlapala. Teď dělám dobrou věc a ještě ušetřím," řekla Pavlína Hlochová.
Třídit může každý
Na třídění odpadu mají zájem i firmy, které jej vykupují. Odpadky, které stačí rozházet do několika pytlů či tašek představují pro mnoho výrobců cennou vstupní surovinu.
„Proto jsme například loni na podzim pořádali v Prostějově osvětovou akci. Lidé dostávali plastové tašky tří barev na třídění papíru, skla a plastu, které se dají navzájem spojit suchým zipem. Mohou tak doma odpad třídit přímo do nich, a poté jejich obsah jen vysypat do kontejneru stejné barvy," uvedl koordinátor projektu Miroslav Grass z firmy Eko-kom.
V letošním roce specialisté na základě dotazníků vyhodnotí přínos akce. Sledovat budou také výsledky třídění. Pokud aktivita vyvíjená v rámci projektu kraje pořádající společnosti splní očekávání, plánují organizátoři její rozšíření i do dalších domácností.
Koloběh
Z vytříděných odpadků vyrábí specializované firmy množství zajímavých předmětů. Z tetrapaků vznikají desky s výbornými izolačními vlastnostmi používané ve stavebnictví, petlahve se vrací zpět do potravinářského průmyslu, k rozdrcené hmotě stačí přidat pouhou pětinu nového materiálu. Ve starém mobilním telefonu se zase může skrývat dostatek zlata na prstýnek.