VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Olšany budou hostit sedm různých národů. Vzdají hold loutkoherectví i Evropě

Olšany u Prostějova – V květnu bude v Olšanech živo. Dorazí sem sedm různých národností. Olšanská škola se totiž zapojila do netradičního projektu Europe On The String, který je zaměřen na loutky, loutkové divadlo a vše kolem něj. Konkrétně 20. května do centra loutkoherectví přicestují žáci z Estonska, Finska, Španělska, Velké Británie, Belgie, Turecka a Francie. Ubytování najdou u rodin olšanských dětí.

19.4.2014
SDÍLEJ:

Žáci ze Základní školy v Olšanech u Prostějova se v březnu podívali díky loutkám i do Belgie.Foto: archiv školy

„Budeme hostit tři holky z Estonska ve věku od 10 do 12 let. Chceme s nimi před příjezdem navázat emailový kontakt, aby věděly, kam jedou a neměly obavy z neznáma," říká maminka Lenka Brzusková z Olšan u Prostějova s tím, že projekt bude přínosný, jak pro děti, tak pro rodiče.

„Jsou to nové zkušenosti a nový pohled na Evropu. Už teď ´googlíme´ informace o Estonsku, a zjišťujeme jaké používají písmo, co jí, a jaké jsou jejich tradice," dodala jedna z maminek.

Nápad přišel z Belgie.

„Když belgický učitel někdy v roce 2012 prohlásil, že se bude týkat další projekt loutek a loutkoherectví, chtěla jsem se připojit. V Olšanech má loutkoherectví, díky souboru Kašpárkovi kamarádi, dlouhou tradici, a rozhodně se máme s čím pochlubit," vysvětlila ředitelka základní školy Eva Pluskalová.

V březnu se pět žáků společně s pedagogickým doprovodem vydalo do Belgie. Příští rok je budou čekat ve Finsku nebo Turecku. V květnu se ale partnerské školy projektu sjedou v Olšanech. K velkolepé události si žáci secvičují ve spolupráci se zkušenými loutkoherci olšanského souboru divadlo.

„Řekla bych, že to bude profesionální kus. Secvičit představení je ale náročné. Sama nakonec budu mluvit kašpárka," říká Eva Pluskalová s tím, že scénář v angličtině sepsaly samy děti, jen potom s kolegyní Renatou Látalovou upravila anglické dialogy.

Bude to srana, věří deváťák Josef

„Už se těším, jak to bude probíhat, bude to sranda," říká deváťák Josef Vařeka, který se v březnu, v rámci projektu podíval do Belgie, kde mají podle jeho slov úplně jiný styl výuky než u nás. Představení by mělo symbolizovat přátelství všech osmi zemí. „Na konci zazní písničky všech osmi jazyků, které bychom si měli společně zazpívat. Texty mají již zahraniční studenti k dispozici," dodala ředitelka školy Eva Pluskalová s tím, že na zahraniční žáky čeká mimo jiné pestrý pětidenní program.

Kromě toho, že zažijí ve středu 21. května v olšanské sokolovně premiéru originálního loutkového divadla, uvidí v olšanské Mateřské škole vernisáž děl hendikepovaných dětí, navštíví Znojmo a výrobce loutek Pavla Maška, Čechy pod Kosířem nebo Prostějov, kde je přijme náměstkyně primátora Ivana Hemerková. Poslední den pak stráví v Praze.

Členové olšanského souboru Kašpárkovi kamarádi, který navazuje na tradici Sigmáčku s žáky místní školy pilně nacvičuje každé pondělí.

„Jedni vodí marionety, druzí dění sledují na obrazovce, a do toho mluví v angličtině, podle toho, jak se loutky objevují na scéně. Nejtěžší je pro ně mluvit zřetelně a pomalu," popsala členka souboru Ludmila Hýblová.

Děti namalovaly kulisy

„Samotné vodění loutek je náročné, takže tuto funkci zastáváme my. Kašpárek poputuje všemi státy, které zde budou mít zastoupení. Děti k představení namalovaly krásné kulisy. Diváci uvidí Eiffelovu věž nebo fjordy. Určitě se je na co těšit," prozradila členka souboru s tím, že by byli rádi, kdyby při této příležitosti získali pro Kašpárkovy přátele nové členy.

Soubor hraje s desítky let starými i moderními marionetami, loutkami, které jsou vysoké 20 – 30 centimetrů, jsou navázány na speciálních nitích, které se nepřetrhnou a vodí se shora. K dispozici mají však Kašpárkovi přátelé i loutky z dob Sigmáčku. Ty jsou vyrobené z lipového dřeva a jsou vysoké 20 – 25 centimetrů.

„Být loutkohercem není nic snadného a člověk potřebuje mít nadšení. Naše řady stárnou, proto bychom byli rádi, kdyby tato činnost děti zaujala a chtěly by se k nám připojit," dodala Ludmila Hýblová. 

Kašpárkovi kamarádi Loutkoherecký soubor Kašpárkovi kamarádi volně navazuje na soubor Sigmáček. Ten vznikl již za okupace v Lutíně. Členy souboru byli převážně zaměstnanci Sigmy a lidé z okolních vesnic. Díky závodnímu klubu mohl soubor nakupovat nové loutky. V 60. a 70. letech se o ně staral Josef Krajíček, který je sám vyřezával. V 70. letech měl dokonce soubor k dispozici „pojízdnou scénu". Divadlo vyjíždělo do okolních obcí. Hráli na zámcích, hradech i v léčebných ústavech. Loutkoherectví se v té době i dědilo a v souboru se vystřídaly celé generace. V 90. letech mnoho loutkářů opustilo firmu i soubor, ti skalní zemřeli. Loutkáři v té době, kvůli privatizaci firmy, neměli ani prostory pro hru. Loutky s kulisami přešli do majetku obce a byly uschovány do sklepa školy, kde ležely do roku 2004. Díky loutkářům Antonínu Zhánělovi a Miroslavu Drhlíkovi z Olšan u Prostějova bylo divadlo opět obnoveno a přestěhovalo se za souhlasu Lutína do Olšan u Prostějova. Přihlásili se i staří loutkáři a pomohli soubor s názvem Kašpárkovi kamarádi rozjet. Letos slaví pokračovatel Sigmáčku deset let. Za svou desetiletou existenci odehrál 15 her, které vidělo na domácí scéně 4 500 diváků a na okolních pódiích 6 500 diváků. Dnes má soubor patnáct stálých členů. Zdroj: M. Růžková – mluvič, vodič, inscipient souboru.

Autor: Martina Greplová

19.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník20 500 Kč

Zámečníci strojů *ZÁMEČNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Nástup ihned. Osobní kontakt POUZE po tel. domluvě pan Matoušek Petr, tel.: 606 021 171. Podmínkou: vyučení v oboru zámečník, znalost čtení výkresové dokumentace a konstrukčních rozpisek, základní kurz svařování elektrodou ZK 111 nebo v ochranné atmostéře ZK 135. PD: Po-Pá 6:00-14:00 a 14:00-22:00 hod. Doba určitá (1rok) s možností prodloužení. , Nabízíme: perspektivní zaměstnání, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na penzijní pojištění, montážní příplatky, zvyšování kvalifikace, třináctý plat, pravidelné lékařské prohlídky, dotovaná rekreace, firemní akce, mimořádné odměny. Pracoviště: Dolní 100, Prostějov. Pracoviště: Dt mostárna, a.s., Dolní, č.p. 3137, 796 01 Prostějov 1. Informace: Petr Matoušek, +420 606 021 171.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník20 500 Kč

Zámečníci strojů *ZÁMEČNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Nástup ihned. Osobní kontakt POUZE po tel. domluvě pan Matoušek Petr, tel.: 606 021 171. Podmínkou: vyučení v oboru zámečník, znalost čtení výkresové dokumentace a konstrukčních rozpisek, základní kurz svařování elektrodou ZK 111 nebo v ochranné atmostéře ZK 135. PD: Po-Pá 6:00-14:00 a 14:00-22:00 hod. Doba určitá (1rok) s možností prodloužení. , Nabízíme: perspektivní zaměstnání, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na penzijní pojištění, montážní příplatky, zvyšování kvalifikace, třináctý plat, pravidelné lékařské prohlídky, dotovaná rekreace, firemní akce, mimořádné odměny. Pracoviště: Dolní 100, Prostějov. Pracoviště: Dt mostárna, a.s., Dolní, č.p. 3137, 796 01 Prostějov 1. Informace: Petr Matoušek, +420 606 021 171.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník19 500 Kč

Zámečníci strojů STROJNÍ ZÁMEČNÍCI / ZÁMEČNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Strojní zámečník /zámečník (1703001), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte střední odborné vzdělání nejlépe v oboru zámečník, - máte praxi v montáži strojů, - orientujete se ve výkresové dokumentaci, - jste manuálně zručný a samostatný, - jste spolehlivý, , Budete se věnovat:, - montáži strojů dle výkresové dokumentace, Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme stabilní dlouhodobou práci na HPP, - přispíváme na stravování, - nabízíme 20 - 25 dnů dovolené na základě délky trvání pracovního poměru, - čeká na Vás čisté pracovní prostředí a příjemný kolektiv, - těšit se můžete na výkonnostní odměny, , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 19.500,- Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: jednosměnný provoz, , V případě zájmu pošlete životopis na e-mail: zamecnik@gasl.cz anebo volejte na tel: 773 447 447.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt zámečník, +420 773 447 447.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik24 000 Kč

Technici dispečeři strojírenské výroby PROVOZNÍ DISPEČEŘI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Osobní kontakt po tel. domluvě paní Gregovská tel: 582 301 664 (volat v době 8:00-10:00 hod.) nebo zašlete e-mail gregovskae@sppv.cz. , Požadavky: úplné střední vzdělání technického směru, praxe v oboru 3 roky, základní znalost výkresové dokumentace, obecnou znalost strojů a zařízení používaných ve strojní výrobě, ovládání jeřábu ze země. , Náplň práce: dispečerské řízení výroby, zajišťování plynulosti a rovnoměrnosti výroby a provozu, operativní odstraňování organizačních poruch narušujících plynulost výroby a příčin jejich vzniku., Nabízíme: PP na dobu neurčitou, 25 dnů dovolené, závodní stravování, příspěvek na penzijní pojištění. Pracoviště: Kojetínská 5, Prostějov. Pracoviště: Strojírny prostějov, a.s., Kojetínská, č.p. 3700, 796 01 Prostějov 1. Informace: Eva Gregovská, +420 582 301 664.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pochodující Dělnické milice - bojové, ozbrojené jednotky KSČ - v únoru 1948

Jak vypadal Únor 1948 na střední Moravě?

Hotel Zlechov v únoru 2018
3

Zlechov v novém. Známé letovisko otevře letos

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté v bitvě o finále padli s Ruskem. Zahrají si o olympijský bronz

/FOTOGALERIE/ Šance na medaili ještě žije, zlato z toho už ale nebude. Čeští hokejisté prohráli v semifinále olympijského turnaje s Ruskem 0:3 a budou tak bojovat o bronz. Ze strany národního týmu to nebyl špatný výkon, bohužel znovu vyhořel v koncovce. Svěřenci trenéra Josefa Jandače se v sobotu od 13:10 utkají s vítězem zápasu mezi Kanadou a senzací z Německa.

Třicáté čtvrté kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

FOTOGALERIE / Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku

V Brodku ráno hořelo, škoda je skoro milion

Pomoc čtyř jednotek hasičů si vyžádal ranní požár linky na výrobu balíků slámy v Brodku u Prostějova, a to v místním zemědělském družstvu.

Jak bude? Mrazivo, jaro je zatím ve nedohlednu

Slunečné zimní počasí by mělo na konci týdne panovat v Olomouckém kraji. Alespoň to slibuje víkendová předpověď Českého hydrometeorologického ústavu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT