Olomoucký kraj měl v září 2020 dluh přesahující tři miliardy korun a byl tak nejzadluženějším v celé republice. Krajští zastupitelé tehdy ještě schválili další úvěr ve výši půl miliardy korun, protože hejtmanství se nedostávalo financí potřebných na provoz do konce roku.

Současnému vedení kraje se daří dluh každoročně snižovat, aktuálně se pohybuje okolo 2,6 miliard.

Ilustrační foto
Studentovi z Prostějova nebyla krádež lhostejná, zloděj skončil ve vězení

Na provozních výdajích kraj ročně ušetří řádově stovky milionů. „Z loňského a předloňského roku zbývá zhruba miliarda korun, kterou můžeme využít na další investice. Část těchto prostředků vložíme do energeticky úsporných opatření,“ sdělil hejtman Josef Suchánek.

Hejtmanství podle něj plánuje postupnou výstavbu až pěti desítek solárních elektráren.

„Během podzimu vyhlásíme výběrové řízení na fotovoltaiku pro deset příspěvkových organizací sociálních služeb. Do budoucna máme vytipovány další objekty včetně škol, kde by mohly solární elektrárny vzniknout. Z dlouhodobějšího hlediska přemýšlíme také o tom, zda podpořit či nepodpořit větrné elektrárny,“ popsal Josef Suchánek.

Olomoucký kraj v delším časovém horizontu zvažuje i další alternativní zdroje energií. Například malé přečerpávací elektrárny.

Hasičský den v Domamyslicích, 2.9.2023
VIDEO: V Domamyslicích se hasilo, hodovalo i tančilo

„Jeden velmi zajímavý projekt právě připravuje vedení obce Slatinice. Sledujeme ale také další alternativní možnosti, jakými jsou například malé modulární reaktory, protože úspory energií jsou pro provoz budov v majetku kraje velmi důležité,“ dodal hejtman.