V letošním roce se na stupních vítězů srovnávacího výzkumu Místo pro život umístily Hlavní město Praha, Královéhradecký kraj a Kraj Vysočina. Olomoucký kraj obsadil celkově 11. místo ze 14. Za ním skončily kraje Moravskoslezksý, Ústecký a Karlovarský.

Celkové pořadí krajů tvoří dvě části - ze dvou třetin rozhodují o umístění statistická data, třetinou se na výsledcích podílejí sami obyvatelé prostřednictvím průzkumu spokojenosti se životem v kraji, kde bydlí.

A jak si vede Olomoucký kraj v jednotlivých oblastech?

Solidní pátou příčku si drží v oblasti zdravotnictví a sociálních služeb - disponuje dostatečným počtem nemocničních lůžek v přepočtu na obyvatele, lidé zde mají vyšší naději na dožití a je zde i dostatek lékařů.

Velmi slušné čtvrté místo obsadil Olomoucký kraj v péči o děti a vzdělávání - tato oblast hodnotí atraktivitu vysokých škol, úspěšnost u státních maturit z českého jazyka a matematiky, podíl studentů na gymnáziích nebo počet gymnázií na sto tisíc obyvatel.

Pátý v zemi je kraj z hlediska rozvoje infrastruktury.

Naproti tomu nelichotivé umístění náleží Olomouckému kraji v oblasti ekologie a životního prostředí, kde skončil jedenáctý. Zajímavé při tom je, že se Olomoucký kraj může pochlubit nejvyšším množstvím recyklovaného odpadu na obyvatele.

Stejnou, tedy jedenáctou pozici, má i z pohledu zaměstnanosti a pracovního uplatnění. 

Desátý v zemi je kraj v hodnocení občanské společnosti a tolerance, kde se posuzuje jak volební účast, tak vztah k cizincům.

V oblasti volnočasových aktivit a turismu skončil kraj na sedmém místě.

Podrobné výsledky výzkumu Místo pro život zde

V bezpečnosti první

Nejnižší počet usmrcených na tisíc kilometrů silnic, velmi nízká nehodovost na kilometr silnic, velmi nízký počet trestných činů na tisíc obyvatel a také velmi nízký počet požárů na tisíc obyvatel.

Současně s tím také velmi vysoká objasněnost trestných činů. Právě v těchto ukazatelích si vede nejlépe z celé republiky právě Olomoucký kraj.

Data ze srovnávacího průzkumu potvrzuje i krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

„V Olomouckém kraji jsme vloni šetřili 6162 dopravních nehod. Přestože počet nehod každý rok narůstá, vloni na našich silnicích zemřelo 17 osob, což je za posledních deset let druhý nejnižší počet zemřelých při nehodách,“ shrnul údaje z policejní statistiky Libor Hejtman.

„Co se týká trestné činnosti, šetřili jsme v loňském roce 9224 trestných činů a přes 56 procent z nich se podařilo objasnit. Velice dobře si vedeme také v celorepublikové objasněnosti trestné činnosti. Těší nás, že i občané vnímají Olomoucký kraj jako jeden z nejbezpečnějších v zemi,“ zhodnotil.

Menší je ve srovnání se zbytkem republiky také počet požárů na tisíc obyvatel.

„Je to i tím, že máme výbornou prevenci a věnujeme se preventivním opatřením, která pomáhají požárům předcházet. Velkou roli ale hraje také charakter území a struktura výroby. Nemáme výrobně nebezpečné podniky a riziko je zde menší než třeba v krajích s těžkým průmyslem,“ konstatovala krajská mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Podle ní hasiči ročně zasahují zhruba u tisícovky požárů. „Z charakteru území našeho kraje vyplývají větší problémy s vodou než s požáry. Více nás trápí lokální záplavy, přívalové deště a povodně,“ doplnila.