„Z laboratorního rozboru vzorku vody odebrané ve VN Plumlov (pláž U Vrbiček), lze hodnotit vodu jako nevhodnou ke koupání (ukazatel „jakost vody“ = 4, červený smajlík),“ informovala ve čtvrtek10. srpna odpoledne Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje.

Znamená to, že voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro rekreanty představuje zdravotní rizika. „Koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem,“ upozornili hygienici s tím, že další odběry U Vrbiček provedou už příští pondělí, 14. srpna.

U Vrbiček dejte pozor, na koupání to není

Naopak na Poděbradech u Olomouce na základě laboratorního rozboru vzorků odebraných U přístaviště vyhodnotili jakost vody jako vhodnou ke koupání. „Ukazatel „jakost vody“ = 1, modrý smajlík, což znamená, že je voda nezávadná, s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi,“ vysvětlili.

Jak probíhá kontrola kvality vody?

Zdroj: DENÍK/Daniela Tauberová

Další odběr vody na Poděbradech naplánovali na 4. září.

Vrátí se léto

Podle předpovědi bude o víkendu v regionu panovat letní počasí. V sobotu bude 24 až 28, v neděli až 30 stupňů Celsia. Mělo by být skoro jasno až polojasno, ojediněle se může objevit přeháňka. Na pondělí slibuje předpověď ČHMÚ pro Olomoucký kraj až 31 stupňů.

Více informací o kvalitě přírodních povrchových koupacích vod v Olomouckém kraji jsou k dispozici zde: https://www.khsolc.cz/dulezita-sdeleni/dulezita-sdeleni/koupaci-vody