Varování před vysokými teplotami má platnost od středeční 11. hodiny do 20:00 večer. V rámci Olomouckého kraje se tato výstraha vztahuje na Olomoucko, Přerovsko a Prostějovsko. „Odpolední teploty překročí 31 stupňů Celsia,“ varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) nejen seniory.

Teploty přesáhnou třicítky

V nížinách části kraje podle předpovědi ČHMÚ mohou maxima dosáhnout 33 stupňů - na horách 23 až 27.

Jedná se o vysokou zátěž pro lidský organismus. Hrozí nebezpečí přehřátí a dehydratace. „Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami,“ připomněl ve výstraze ČHMÚ.

V ohrožení jsou i zvířata

V poledních a odpoledních hodinách by měli lidé omezit tělesnou zátěž a nenechávat nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech.

Výstraha před bouřkami na středu vydána není. Vyskytovat by se však mohly ojediněle, a to i silné.

Po menším ochlazení, kdy studená fronta srazí čtvrteční maxima na 23 až 27 stupňů, se v pátek opět oteplí.

„Nejvyšší denní teploty očekáváme 28 až 32 stupňů Celsia,“ informoval Petr Drobek z ostravského předpovědního pracoviště ČHMÚ.

V sobotu dopoledne vedra opět ustoupí

Odpoledne budou podle předpovědi pro Olomoucký kraj maxima v nížinách do 27 stupňů.

„V noci a ráno očekáváme zataženo, déšť a ojediněle bouřky. Dopoledne od západu ustávání srážek a protrhávání oblačnosti. Odpoledne většinou polojasno,“ avizoval Petr Drobek výhled počasí na první víkendový den.