Od minulého týdne se pracuje v rušné ulici na nových chodnících. Dělníci by měli svou práci dokončit v závěru prázdnin a poté přijde na řadu výměna vodovodu, který pochází z roku 1906.

„Staré vodovodní potrubí bude nahrazeno novým v délce tři set devadesáti metrů. Termín zahájení je začátek září," upřesnil investiční technik Správy silnic Olomouckého kraje Petr Všetička.

Dalším krokem bude pokládka nového povrchu silnice.

„Tu cestáři provedou ve dvou etapách. Do prvního úseku se pustí zhruba v polovině září. Nový povrch dostane celkem šest set jedenáct metrů vozovky," upřesnil Všetička s tím, že na rekonstrukci čekají i v Olomoucké dvě autobusové zastávky.

Stavební ruch by zde mohl utichnout asi v půlce října.

„Je to ale jen předpoklad, hrubý odhad, protože ještě není ukončené výběrové řízení. Závěrečný termín prací se tak může posunout," upozornil investiční technik.

Pozor! Dvakrát úplná uzavírka

Rekonstrukce ulice znamená komplikaci pro řidiče, kteří se musí připravit na dopravní omezení.

„Úplná uzavírka čeká Olomouckou hned dvakrát. Neprůjezdná bude sedm dní v období první etapy a stejnou dobu i během druhé etapy oprav," vysvětlil Petr Všetička s tím, že s částečnými omezeními se budou šoféři potýkat po celou dobu rekonstrukce.

Do časového harmonogramu výměny povrchu hodlá správa silnic promítnout i problematiku objízdných tras.

„Problém je v tom, že ve stejném čase probíhají opravy také jiných silnic v okolí a řidiči využívají Olomouckou jako objížďku. Její rekonstrukce se tak musí dobře časově naplánovat i s ohledem na jiné investice, což je docela složité," dodal Všetička.

Výkopy přitom otevřou Prostějovanům pohled do historie města.

„Část vodovodu u křižovatky Olomoucké s Vojáčkovým náměstím, kterou budeme měnit také, představuje jeden z posledních úseků původního potrubí z roku 1906, kdy se v Prostějově zřizoval vodovod. I dnes je docela v pořádku, ale vzhledem k zatížení, s nímž se v Olomoucké ulici počítá, je pravděpodobné, že by dříve či později došlo k jeho poškození. Takže je lepší vyměnit jej teď, než potom rozkopávat novou silnici," říká předseda představenstva Vodovodů a kanalizací Prostějov Miroslav Hanák.

AUTOR: PAVLÍNA SAXOVÁ