„Vloni bylo více zralých jahod, ale to jsme tady byli později. Počasí je letos divné. Jahody jsou krásné. Podívejte. A ochutnejte,“ nabízeli usměvaví manželé z Laškova. „Přijedeme zas. Jsou krásné!“ hlásil další pár spokojených sběračů, když mířil s plnými nádobami směrem k autu.

V devět hodin byl nápor motorizovaných zákazníků takový, že museli chvíli hledat místo k odstavení auta. Parkovací plocha u plantáže se rychle plnila.

„Poptávka je rok od roku větší, akorát letos není jahod tolik kvůli mrazům,“ hodnotil odezvu první hodiny po zahájení letošního samosběru Jan Dostál, který patří mezi největší pěstitele jahod v Olomouckém kraji. „Dnes máme v plánu protrhat veškeré jahody, které jsou nazrálé. Následně necháme jahody několik dní nazrávat,“ popsal, jak bude sběr pokračovat.

Jahodová plantáž se otevře samosběračům letos poprvé ve čtvrtek 16. května.
Samosběr jahod v Prostějově začíná. Stánky nebudou, část plantáže spálil mráz

Během příštího týdne by již slavonínská jahodárna měla navázat na obvyklý provoz. „Kdy již budeme mít otevřeno každý den,“ uvedl Jan Dostál.

Aktuálně zde mohou lidé sbírat dvě rané odrůdy: Honeoye a Rumbu. První je chuťově výraznější a jsou z ní výborné marmelády. „Rumba je nádherná na pohled. Vhodná je na zamrazení nebo k přímé konzumaci,“ ukazoval pěstitel výstavní plody, které jsou velkým tahákem jahodárny.

Letos o 10 korun dražší

Ve Slavoníně držel pěstitel jahod tři roky stejnou cenu. „Letos i kvůli mrazíkům jsme si nemohli dovolit nezdražit. Symbolicky jsme zvedli cenu o 10 korun na 85 za kilogram,“ vysvětlil úpravu ceníku. Na místě zatím není možné platit kartou, ale pouze v hotovosti. Stejná cena platí i v Prostějově.

Ke střetu motorkáře s volvem došlo na D46 u Držovic. 15.5. 2024
Motorkář napálil na D46 u Držovic do volva. Skončil ve fakultce

V Olomouci-Slavoníně bude letos postupně v nabídce šest odrůd na sedmi hektarech, což je v této lokalitě doposud největší výměra.

Samosběr jahod připravují také ve Skrbeni, kde chtějí otevřít ve druhé polovině příštího týdne. „Cenu upřesníme v pondělí,“ uvedl Marcel Špaček.

Ve Skrbeni, kde rovněž škodily jarní mrazíky, se budou jahody sklízet ze sedmi hektarů. Celá úroda letos bude vyčleněna výhradně pro samosběr.