Ošetřující lékaři tak mohou sledovat vývoj nemoci i proces uzdravení na monitoru a nemusí už složitě vyhledávat podklady v kartotékách. Do záznamů o pacientech mají možnost také nahlížet odborníci z různých pracovišť.

„Usnadňuje to práci a snižuje náklady,“ konstatoval lékař očního oddělení prostějovské nemocnice Bohdan Kousal. „Můžeme takto dokonce konzultovat problémy našich pacientů s odborníky po celém světě a počítač mimo jiné podporuje i diagnostiku,“ doplnil klady systému Kousal.

„Oční oddělení tento přístroj potřebovalo,“ podotkl k tomu šéf nemocnice Ivo Vlach.

„Jediné, co nám přece jen chybí, je OCT. Laserový přístroj, který dokáže pořizovat snímky uvnitř sítnice,“ poznamenal Kousal s tím, že ten nejblíže ve Fakultní nemocnici v Olomouci a pacienty s podezřením na nemoci sítnice tam proto musí prostějovští lékaři odesílat.

Vyšetření na OCT se provádí zejména před operací a v Prostějově se oči neoperují. Prostějovským lékařům by však takové zařízení pomohlo včas zachytit degenerativní změny sítnice. Současně by zbytečně, v případě, že se podezření nepotvrdí, neposílali své klienty do krajského města.
„Při degeneraci sítnice hraje roli každý den a její poškození je nevratné,“ uzavírá otázku včasné diagnostiky lékař prostějovského očního oddělení.