„Naše uklízečka zametá schody a chodník. Snaží se uklidit i nepořádek na parkovišti, ale to bývá často tak plné, že se pod automobily nedostane,“ sdělil Jan Páleník, ředitel Národního domu.

Pětatřicetiletý Pavel chodí do restaurace v Národním domě na obědy. „Jsem kuřák a před restaurací mi chybí popelníky,“ říká. Zdůrazňuje, že on tam ale nedopalky nepohazuje. „Házím je do nedalekého kanálu, což asi dělá málokdo,“ tvrdí Pavel a dodává, že by před „Národem“ koš na nedopalky uvítal.

Popelníky se před Národem neobjeví

Ředitel Páleník objasnil, že popelníky dávají ke vchodu památky jen tehdy, když očekávají velké akce jako třeba svatby. „Dáváme je tam na vysoký stolek,“ zmínil. Možnost, že by před Národním domem stály popelníky i jindy, odmítá.

„Na budovu je umístit nemůžeme, je totiž památkově chráněná. A pokud bychom zvolili přenosné venkovní popelníky, pak je mládež vracející se z diskoték buď ukradne, nebo zničí,“ poznamenal Páleník. Za nedopalky poházené před Národním domem jsou podle jeho slov zodpovědní v první řadě nepořádní kuřáci. Prostějovský deník zajímalo, zda tito lidé dostávají od úřadu pokuty za znečišťování veřejných prostranství.

„Takový typ přestupků jsem nezaznamenala,“ uvedla Alena Kvapilová, referentka přestupkového oddělení prostějovské radnice.

Pokuty několikrát týdně

Znamená to, že strážníci, kteří mají bdít nad veřejným pořádkem, pohazování nedopalků tolerují?

„Za tento přestupek dáváme v průměru několik pokut týdně,“ reagovala Tereza Greplová ze skupiny prvence městské policie Prostějov.

Vysvětlila, že pokuty řeší strážníci na místě, takže tyto přestupky na úřad k řešení neputují. „Obvykle je vyměřují naši okrskáři mládeži, která se schází ve skupinkách na lavičkách,“ zmínila se Greplová.

DISKUTUJTE POD ČLÁNKEM. JA BYSTE ŘEŠILI VY PROBLÉM ODHAZOVANÍ ŠPAČKŮ NA ULICI?
KOMENTÁŘ RADIMA HAVLÍKA

Smetiště přímo v ulicích města

Vajgly a žvýkačky. A také sáčky od bonbonů a PET láhve. A vlastně ještě krabice od pizzy spolu s hliníkovými obaly od piva či limonád. Prostějov je značně zaneřáděný. Někdo to bere s humorem. Vybavuji si třeba bývalého starostu města Jana Tesaře, který tvrdil, že pokud bude na dlažbách ještě víc žvýkaček, vznikne v centru města či na hlavních tazích z něj kvalitní tartan, tedy speciální povrch zdobící atletické ovály. Jinému nepořádek v ulicích vadí. „Podívejte se třeba na dětská hřiště. Pod lavičkami jsou vajgly, sedačky špinavé, pod houpačkami psí lejna,“ vrtí hlavou sedmadvacetiletá maminka Jana. Uvítala by, kdyby strážníci více dbali na pořádek v ulicích. A aby se také v parčících i jinde častěji ukazovali zaměstnanci technických služeb. Architekt Petr Mičola z olomoucké firmy Atelier Bonmot navrhuje, aby každý park měl člověka, který se o něj bude starat. Líbilo by se mi, aby takového pracovníka měly i jednotlivé ulice a náměstí.

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku