Jak komentuje správce biokoridoru Hloučela z prostějovského Regionálního sdružení Iris Českého svazu ochránců přírody, Martin Pivoňka, stav v současnosti není zrovna pozitivní.

„Situace není vůbec šťastná, není ani uspokojivá. Je tam nepořádek. Jezdíme tam dvakrát týdně, kolegyně to tam dokonce prochází každý den a stejně vždy posbírá mnoho odpadků, což je otřesné,“ řekl Pivoňka.

Největší nepořádek podle něj dělají bezdomovci a party mladých lidí.

„Nejde říct, že by všichni bezdomovci byli takoví. Měli jsme v minulosti akci Ukliďme si Hloučelu a do ní se jich zapojilo více než třicet, kteří nám pomáhali. Ale jsou i někteří, o nichž je známo, že roznášejí odpadky po celé Hloučele,“ vysvětlil.

I občané si všímají nepořádku v okolí řeky.

„Jezdím kolem Hloučely často na kole a občas zahlédnu nějaké odpadky či nepořádek. Nemyslím si ale, že by situace byla nějak strašná,“ sdělil Milan Kucharčík.

Není na ně páka

Kromě odpadků může na Hloučele člověk narazit na petlahve či dokonce na injekční stříkačky.

„Věc řeší předsedkyně našeho sdružení s Magistrátem. Zároveň jsme situaci ohledně bezdomovců řešili i s Městskou policií, ale problém je, že bezdomovci nic nemají, takže na ně není žádná páka,“ doplnil Pivoňka.

Problematiku celé situace s bezdomovci si uvědomuje i mluvčí Městské policie Tereza Greplová.

„Pokud strážníci přijedou někam na Hloučelu, kde jsou bezdomovci, tak je samozřejmě mohou vykázat z toho místa, případně po nich vyžadují, aby si po sobě nepořádek uklidili. Bezdomovci si po sobě třeba uklidí, jenže se potom pouze přesunou někam jinam. Pokuty za znečišťování jsou až deset tisíc, ale v případě bezdomovců, kteří peníze moc nemají, je to bezvýznamné a pokutou se to v podstatě ani řešit nedá,“ objasnila Greplová.

Podle Pivoňky je dnešní situace horší než v minulých letech.

„Například u těch mladých je to určitě uvolněnou výchovou. Rodiče je musí vychovávat, aby nedělali nepořádek a uklízeli po sobě. Hloučela je krásný kus přírody. O to víc mě mrzí, jak to tam někdy vypadá,“ dodal.

Autor: Michael Malík