„Je to reakce na politický puč, který měl zabránit prosazování programu přímé demokracie a který měl umenšit politický vliv hlavního nositele tohoto programu Tomia Okamury," řekl Tomio Okamura novinářům.

„Pokoušeli jsme se s bývalými kolegy jednat. Nakonec u nich ale převážily osobní ambice nad naplňováním programu," uvedl Tomio Okamura s tím, že se k němu a Radimu Fialovi přidal také další poslanec Jaroslav Holík.

Podle Okamury je situace, do níž se postupně dostal Úsvit, paradoxní

„Někteří lidé z Úsvitu se do sněmovny vyšplhali po mých zádech. Nikdo z nich přitom nepřispěl žádnou větší částkou do předvolební kampaně," uvedl.

Radim Fiala na pokus o kontaktování Prostějovským deníkem nereagoval.

Nové hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) má mít podle Okamury i Fialy stejný program jako hnutí Úsvit. Zmínil prosazování přímé demokracie, odpovědnost politiků, nezvyšování daní či důslednou obhajobu národních zájmů a přísnou imigrační politiku.

„Sněmovna už v minulosti zamítla můj návrh zákona na přímou volbu a odvolatelnost politiků či hmotnou a trestní odpovědnost hejtmanů či ministrů. Pro tyto zákony bychom rádi opět hledali podporu. Po registraci hnutí navíc uspořádáme úvodní konferenci," sdělil Tomio Okamura.

Ten také potvrdil, že plánuje nabírat nové členy. První už na úvodní konferenci.

„Cílem bude zřídit širokou členskou základnu a hustou síť regionálních organizací. O členství by měl být velký zájem, na facebooku mám například zhruba sto třicet tisíc podporovatelů," ře­kl.

Oba teď již bývalí členové Úsvitu se dostávali s dalšími členy do pří. Tomia Okamuru v čele hnutí nahradil v lednu Marek Černoch.

On i Radim Fiala byli vyloučeni z poslaneckého klubu. Do úterý pátého května však byli stále členy hnutí Úsvitu.