Ferraty jsou lany a dalšími pomůckami zajištěné cesty pro lezce v náročném terénu. Proti tomu, aby byly v jeskyni pod zříceninou hradu Holštejn, je více než stovka lidí, kteří se podepsali pod petici. Obec má kolem sto šedesáti obyvatel.

Společnost Speleoart přitom začala v Hladomorně stavět atrakce již loni a povolení získala před třemi lety. Spousta lidí ale o tom neměla ani potuchy.

„O ničem jsem nevěděla. Když za mnou přišli iniciátoři petice a všechno mi vysvětlili, nestačila jsem se divit," uvedla Jurmanová.

Přečtěte si také k tématu:Lanové centrum v Hladomorně? Lunapark v jeskyni, říkají odpůrci

Co v jeskyni vzniká, nevěděla ani další z místních žen.

„Petici jsem také podepsala. Přírodu v okolí naší obce bychom měli chránit. Už nyní sem jezdí až příliš turistů. Lezou například v krasovém kaňonu Pustý žleb. Skály jsou od nich dobité. Zvýšený turistický ruch neprospívá netopýrům či ptákům," popsala důchodkyně, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Petici pomáhal sestavovat předseda tamního občanského sdružení Phoenix Marek Bejček.

„V našich stanovách máme ochranu hradu Holštejn a jeho okolí. Ten již v původním stavu není, ale Hladomorna, která se nachází pod ním, ano. Obyvatelé mají k tomuto místu vztah, chodí tam často na vycházky. Téměř všichni jsou proti. Osobně proti projektu nic nemám, ale jeho autoři mohou ferraty stavět i v jiné jeskyni, která není tak známá a není v ní žádná výzdoba," sdělil Bejček.

Petice je pojata cíleně a demagogicky, tvrdí zastánci projektu

Společnost Speleoart stavěla podle jejího člena Oldřicha Štose v Hladomorně lezecké atrakce od loňského srpna do prosince. Veřejnosti zatím zpřístupněné nebyly.

„Podali jsme žádost o povolení, to původní nám skončilo k jednatřicátému prosinci. Ještě musíme dokončit asi desetinu prací. Zároveň žádáme o prodloužení trasy. Mrzí nás, že nikdo z autorů petice nechtěl znát náš názor. Je pojata cíleně a demagogicky," uvedl Štos.

Účastníků řízení, kteří se budou muset ke stavbě lanového centra vyjádřit, je hned několik. Například Moravský speleologický klub nebo Česká společnost pro ochranu netopýrů, protože v jeskyni zimují vzácní netopýři. Ke slovu se dostanou i představitelé obce Holštejn.

Jak rozhodnou zastupitelé?

Tamní zastupitelé budou o tom, jestli stavbu podpoří, nebo ne, rozhodovat již ve čtvrtek.

„Nechci předjímat, jak budu hlasovat. Byl jsem se v jeskyni podívat a nepůsobilo to na mě špatným dojmem. Je možné, že se někteří zastupitelé budou rozhodovat i na základě petice, která už dorazila na obecní úřad," uvedl starosta Holštejna Petr Mynařík.

Uvítal by, kdyby autoři petice uspořádali v obci debatu, kde by obyvatele seznámili s tím, proč projekt odmítají.

„To se ale bohužel nestalo," podotkl Mynařík.

Ale když se obec před časem rozhodla záměr společnosti Speleoart podpořit, také s veřejností nejednala.

„Nenapadlo nás, že by to někdy mohlo lidem vadit. Hlavně proto, že jeskyně je nepřístupná a její využití se obyvatel přímo nedotýká," vysvětlil starosta Holštejna.

Debata s lidmi

Ještě před čtvrtečním jednáním zastupitelstva však plánuje uspořádat debatu společnost Speleoart.

„Nejspíš v úterý nebo ve středu. Lidi chceme seznámit s naším záměrem. Říct jim, v čem bude pro region přínosný. A ujistit je, že jeskyni nijak neznehodnocujeme. Nemohli jsme například narušit části, kde je sintrová výzdoba," přiblížil Štos.

Poté, co se všichni, kteří do věci mají co mluvit, vyjádří, budou mít rozhodující slovo ochranáři. „

Nyní stále probíhá správní řízení, takže nelze sdělovat konkrétní informace. Z nejrůznějších stran ale zaznívají různé názory. Od extrémně pozitivních až po extrémně negativní," uvedl vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka.

Právě na základě kladného stanoviska všech účastníků správního řízení získaly ferraty v Hladomorně od ochranářů zelenou již před třemi lety.

„Museli ale samozřejmě splňovat určité podmínky ochrany přírody. Za tuto dobu jsme zároveň chtěli vyhodnotit, jakým způsobem bude atrakce ovlivňovat živou a neživou přírodu. Jenže společnost ji postavila až na konci loňského roku a nebyla tak v provozu. Proto jsme nestihli nasbírat potřebná data," sdělil Štefka.

Pokud společnost Speleoart obdrží záporné rozhodnutí, bude zvažovat, co dál.

„Možná i právní kroky. Obec Holštejn už jednou vydala souhlasné stanovisko. My jsme nic neporušili, jen jsme ferraty nestihli dostavět. Z důvodu změn v naší firmě, legislativy, ale i financí. Všechno totiž stavíme z vlastních peněz," doplnil Štos.