Vadí jim jeho role při udržování smluv se společností Manthellan při životě, stejně tak i nejasnosti kolem ceny pozemků prodaných firmě Mubea.

I z těchto důvodů předem někteří opoziční politici avizovali, že na pondělním jednání zastupitelstva navrhnou odvolání Jiřího Pospíšila.

"Navrhneme jeho konec, protože mu už nevěříme ani dobrý den," uvedl například na svém facebookovém profilu Jan Navrátil.

Podobně pak hovořil s kolegy i na samotném jednání.

Například zastupitelé František Froml a Tomáš Blumenstein mluvili o osobní a politické odpovědnosti - náměstek podle nich může za nehospodárné nakládání s penězi města. Třeba za snížení ceny pozemku pro Mubeu o pět milionů korun.

"Manipulace a pokus o podvod"

Petr Kapounek šel ještě dál.

"Co nám pan náměstek předvádí, to je manipulace. A předkládaný materiál vidím jako pokus o podvod," opřel se do náměstka.

Ten se naopak hájil tím, že o podvod nejde. A postup města je, alespoň v případě vývoje kolem prodání pozemků Mubee, v souladu se zákony i představou ministerstva.

"Nelíbí se mi, že se zde mluví o údajně zmanipulovaných prodejích pozemků," ohradil se pak. Podporu našel i u kolegů v radě.

Devět hodin jednání 

Pokud však měl Jiří Pospíšil obavy, že o post vlivného náměstka přijde, strach nakonec mít nemusel.

Na hlasování totiž vůbec nedošlo.

Jak totiž přítomný zastupitelům připomněla primátorka Alena Rašková, v podobných případech má vzniknout nejprve písemný materiál. A ten být s předstupem publikován. Nic takového se ale nestalo.

Přestože tak jméno Jiřího Pospíšila bylo ve spojením s odvoláním skloňováno mnohokrát, pondělní jednání trvající devět hodin ho nepřineslo.

Už v minulosti se pak opozice snažila odvolat kolegyni náměstka Ivanu Hemerkovou. Tu pro změnu podezírala, že nečinností před rokem 2017 byla spoluviníkem pozdějšího zániku části hokejové mládeže v Prostějově.

"Neodstoupím, nic špatného jsem neudělala," uvedla tehdy pro Deník.

Opozice pak během podzimní schůze neměla dost sil na to političku odvolat.