Incident se odehrál v noci z úterý na středu.

„Pachatel přelezl branku a vnikl dovnitř. V domě začal vše prohledávat a vyhlédl si přitom šperky, dalekohled, kapesní rozhlasový přijímač s digitálním displejem, grilovací jídelní soupravu a kosmetiku různých značek, vše v hodnotě bezmála čtyři tisíce korun.. Při tomto jednání byl však vyrušen jedním z obyvatel domu,“ popsala událost prostějovská policejní mluvčí Eva Čeplová.

„Kolem půlnoci jsem slyšel nějaké bouchání a hluk v obýváku, tak jsem se tam šel podívat,“ líčil nepříjemné noční probuzení Radek Charvát.

Uviděl, jak se někdo hrabe ve skříňce obývákové stěny.

„Podařilo se mi muže překvapit, chytil jsem ho a nabančil mu,“ pokračoval ve vyprávění mladík.

Hluk potyčky vzbudil i ostatní obyvatele domu. To už Radek vlekl snědého zločince na chodbu domu. Tam jej s bratrovou pomocí držel až do příjezdu policie, kterou zavolala babička obou chlapců.

„Byli tady během několika minut a odvezli si ho. Ještě v noci si nás pak pozvali k výslechu,“ řekl Charvát.

Bojové umění jsem žádné nedělal

Některé věci si výtečník stihl nacpat do kapes.

„Měl tam náušnice a asi dva řetízky. To všechno nám pak vrátili policisté, když sepsali protokol,“ uvedl mladý muž, který na policii strávil s bratrem dvě hodiny, dobu od tří do pěti ráno.

Pak šel jako každý den do školy. Je totiž studentem střední zemědělské školy ve Vyškově. K zadržení zloděje mu nepomohla žádná znalost nějakého bojového umění.

„Nikdy jsem nic takového nedělal, párkrát jsem byl v posilovně, to je všechno.“

Podle svých slov však ve chvíli, kdy zjistil, že je u nich doma někdo cizí, vůbec nepřemýšlel o tom, že by měl mít strach. „Nebyl na to čas,“ prohlásil.

„S podobnými případy se setkáváme velmi výjimečně,“ konstatovala mluvčí Eva Čeplová.

Policisté: Může to skončit tragicky

Podle policistů může podobný kousek skončit někdy i tragicky. Nikdo totiž nemůže předem vědět, zda lupič u sebe nemá i zbraň, kterou nebude váhat použít.

Kriminalisté zahájili proti pachateli řízení pro podezření z trestného činu porušování domovní svobody. Hrozí mu, že za mřížemi stráví až tři roky.

První dny z případného trestu má v tuto chvíli už za sebou. Po výslechu jej totiž policisté nepropustili domů, ale bezpečně zamkli v policejní cele.