„Naši zaměstnanci objíždí město a vyváží plné popelnice každý den, protože na začátku měsíce bývá stromků nejvíc,“ potvrdila Iveta Jurenová, jednatelka technických služeb A.S.A. Prostějov. Později už nejsou výjezdy tak časté. „Podle zkušeností z minulých let stačí ke konci ledna jeden výjezd za dva dny. Ale nemáme pevně stanovený harmonogram, záleží na množství stromků,“ vysvětlila Jurenová.

Lidé by ovšem symboly vánoc neměli házet do popelnic, ale odložit je volně vedle kontejnerů.

„Chtěla bych apelovat na občany, aby vánoční stromky dávali ke stanovištím tříděného odpadu,“ vyzvala jednatelka technických služeb.

Lidé ze sídlišť mají možnost vyhodit stromky do speciálních, pro tento účel zřízených kontejnerů.

„Město už má velkoobjemné kontejnery objednané a v nejbližších dnech se objeví na velkých sídlištích,“ informovala v pátek mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová s tím, že technické služby je rozmístí například na sídlišti E. Beneše nebo Hloučela. Kontejnery zůstanou lidem k dispozici do té doby, dokud do nich budou stromky ve větším počtu přibývat.

Mimo sídliště a stanoviště tříděného odpadu mohou lidé přinést odstrojené jehličnany i do sběrných dvorů v Anenské a Průmyslové ulici. „Jsou tam připravené nádoby na bioodpad, do nichž je mohou vhazovat,“ upřesnila Iveta Jurenová.

Vyhozené stromky končí buď ve spalovnách, nebo se štěpkují a používají do kompostu. Stává se, že je lidé nabízejí zoologickým zahradám jako potravu, ale ty je obvykle nepřijímají. Zapomenuté ozdoby mohou totiž vážně poškodit zdraví zvířete.