Jednotlivé expozice jsou rozmístěné do šesti pavilonů. V jednom z nich si mohou návštěvníci prohlédnout svatební šaty a práci floristy, která přímo na místě ukazuje, jak se vážou svatební kytice.

„Mého vnoučka velice zaujala paní s kyticemi, i když si myslím, že se koukal spíše na historická auta a svatební šaty,“ usmívá se jedna z návštěvnic výstavy Lutécie Bočková, která přijela do Olomouce i se svými dvěma vnoučaty.

Milan Kučera z Olomouce oceňuje expozice v hlavním pavilonu, které se věnují šedesátileté historii Výstaviště Flora.

„Je zajímavé vidět, jak to tady vypadalo před šedesáti lety, pak těsně před a těsně po revoluci a také jsem rád, že se bude nejspíš zase něco dělat,“ poukazuje Kučera na studii a plány do budoucna, které jsou součástí expozice.

Zajímavostí a zvláštností oproti loňským letům je střídmost, která jim všem vládne. Tatam jsou bonsaje a hromady květin z loňských let, hlavnímu pavilonu barevně i početně vládnou růže.

Zbytečný plot?

Součástí výstav jsou už tradičné také trhy. Lidé si tak v prostorách olomouckých Smetanových sadů mohou koupit semena a sazenice rostlin, už vzrostlé rostliny, zahradnické nářadí, hnojiva a postřiky a samozřejmě také občerstvení.

„Trochu mě mrzí, co se tady z toho dělá. Přijde mi, že výstava květin už není vůbec důležitá. Je tady spousta stánků, které nemají s myšlenkou výstavy nic společného, ať už to jsou prodejci peněženek, triček a jiných věcí,“ přiznává naštvaně jeden z návštěvníků Čestmír Koubek, který dle svých slov jezdí na výstavy pravidelně už deset let právě hlavně kvůli přehlídce květin.

Myslí si, že problémem je i plot, který park přes jednotlivé výstavy protíná.

„Pokud chce Flora dělat výstavy tímto způsobem, že je tady spousta stánků a podobných věcí, které jsou podle mě zbytečné, měla by přestat areál oplocovat a zpoplatnit pouze vstup do jednotlivých pavilonů k expozicím. Pak by se vidělo, kdo jde skutečně na květiny a kdo se jde jen najíst a napít,“ dodává Koubek.

Kromě expozice s floristkou a svatebními šaty, kde se můžete ve fotokoutku nechat vyfotit a historické expozice si mohou návštěvníci během čtyř dnů až do neděle prohlédnout také práci českých zahrádkářů, kteří se chlubí svými melouny a připravili si pěstitelskou poradnu, kde vám rádi poradí s vašim problémem týkajícím se zahrádek.

„Výborný je pavilon, kde jsem si mohla vyzkoušet práci botaniků, vnoučata zase koukala na nějaká ta poučná videa,“ doplňuje Bočková.